Bakan Ergün: Londra Geçmişin, İstanbul İse Geleceğin Merkezi

ATLANTASanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Amerika’nın Atlanta şehrinde iş adamları ile ziyaretinin ilk gününde buluştu. Bakan, katıldığı kahvaltı programında Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına işaret ettiği konuşmasında, yurt dışından gelen girişimcilere uyguladıkları kolaylıkları dile getirdi. Türkiye’nin bölgesinde giderek artan etkisi ve işadamlarının olan ilgisini dile getirdiği konuşmasında Bakan şöyle devam etti: ”Bizim bürokratlar ülkemizde iş yapmak için müracaat eden işadamlarına soruyor; ‘neden İstanbul’da yeni ofis açıyorsunuz da Londra değil’ diye? Cevap, ‘Avrupa için Londra geçmişin merkeziydi, ancak İstanbul geleceğin merkezi’ diye olur.”  

Nihat Ergün, Georgia eyaletinin başkenti olan Atlanta şehrindeki Dünya Ticaret Merkezi’ndeki (World Trade Center) konuşmasında Bakan, Türkiye’nin kalifiye işçi gücüyle endüstrisinde sağladığı çeşitliliğe işaret etti. Bakan Ergün, üniversitelerle yapılan işbirliğinin neticesinde birinci sınıf yönetmenlikler hazırlanıp, vergi indirimleri yapıldığına vurguda bulundu. Türkiye’nin yurt dışında gelecek yatırımcılar için vaat ettiği sözlerin sorumluluğunu sonuna kadar üstlendiğini belirten Bakan Ergün, Amerikalı girişimciler için Anadolu’nun en cazip yatırım bölgesi olduğunu savundu.

 

Türk-Amerika ilişkilerinin tarihine vurguda bulanan Bakan, iki ülkenin müttefikliğinin artık ekonomik alanda da kendisini göstermesi gerektiğini dile getirdi. Yaşanılan son ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerden birisinin Türkiye olduğuna işaret eden Bakan Nihat Ergün, bunun da ülke içinde alınan tedbirler sayesinde olduğunu söyledi. Kriz de dahil Türk para biriminin değer kaybetmediğini aksine güçlendiğini kaydeden Bakan, bunun da Türk ekonomisinin gücünü ve sağlamlığına işaret olduğunu aktardı. Türkiye’nin bu yılın ilk iki çeyreğinde ekonomisinde yüzde 11 büyüdüğüne parmak basan Bakan Ergün, ”Bu büyümeyi üstelik dış ticaret açığını azaltarak yaptık ki birçok Batı Avrupası ülkeden daha iyi durumdayız.” dedi.

 

Atlanta’da faaliyet gösteren Güneydoğu Türk-Amerikan Ticaret Odası’nın (The Turkish-American Chamber of Commerce-TACC Southeast) ev sahipliğinde gerçekleşen Bakan Ergün’ün ziyaretinin ikinci durağı Georgia Tech Üniversitesi oldu. Sabah kahvaltı programından sonra Amerika’nın ve dünyanın en iyi mühendislik eğitimini veren okullardan birisi olan Georgia Tech üniversitesini ziyaret eden Bakan ve yanındaki heyet, burada yetkililerden bilgi aldı. Bakan Ergün’e okul yetkilileri bünyelerinde 20 civarında Türk kökenli Amerikalı öğretim görevlisinin çalıştığını söyledi.

 

Üniversitenin Panama, Fransa ve Çin’de araştırma enstitüsünün olduğunu öğrenen Bakan Ergün, okul yetkililerinden Türkiye’de de araştırma merkezi açmalarını istedi.

 

Günün son programını Ergün, TACC’ın ofisinde kendi onuruna verilen yemeğe katılarak yaptı. Akşam yemeğine işadamları ile üniversitelerden öğretim görevlileri katıldı.

 

Türkiye için büyük önem arz eden Georgia eyaleti, Türk ticaretinde farklı bir yere sahip. Amerikanın Güneydoğu eyaletlerinden birisi olan Georgia, Türk ticaretinde en büyük 8. partner durumunda. Buna karşılık bu eyaletin ihracatında Türkiye’nin yeri ise 5. sırada. Georgia eyaleti bu yıl içinde Türkiye’ye ihracatını geçtiğimiz yıla oranla yüzde 58 oranında arttırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.