Bakan Eroğlu: Coğrafi Yapısı Zor Olan Yerlere Hizmet Götürmede ‘Pozitif Ayrımcılık’ Yapılması Lazım

ZONGULDAKÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, coğrafi ve arazi yapısı zor olan yerlere de hizmet götürmede pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi. Geniş kapsamlı kordinasyon toplantısına katılmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Zonguldak’a gelen Bakan Eroğlu, ilk olarak Zonguldak Valiliği’ni ziyaret etti. Burada tören mangasını selamlayan Eroğlu, kendisini karşılayan protokol mensuplarıyla tokalaştıktan sonra Valilik ziyaretçi defterini imzaladı. Daha sonra Vali Erdal Ata’nın makamına geçen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, burada yaptığı konuşamada köylere hizmet götürme projesi olarak bilinen Köydes projesinin önemine değindi. Zonguldak’taki köy yollarının durumunu soran Bakan Eroğlu’na, coğrafi zorluklar nedeniyle diğer illerden yüzde 16 oranında geride olunduğu hatırlatıldı. Eroğlu, Vali Ata’nın “Kaynak aktarılırken coğrafi şartlara dikkat edilmiyor” demesi üzerine şunları söyledi: “Başbakan’ımıza bunları rapor edeceğim. Başbakan’ımızla Bakanlar Kurulu’ndaydım, bu konu gündeme geldi. Kaynağı yerindeki nüfusa göre veriyoruz. Ama bunda bazen kimi köy nüfusu fazla kimi köy nüfusunda da coğrafi şartlar zor. Dolayısıyla bir Konya ile Zonguldak’ı mukayese ederken Başbakan’ımız ‘sadece nüfusa göre mukayese etmeyin’ dedi ve talimat verdi. Asfaltlamalar için gerekli desteği vereceğiz. Esasen Köydes’i ilk defa ortaya atan Sayın Başbakan’ımızdır.”

Köylere hizmet götürme projesinin yol, su, kanalizasyon için şu ana kadar yaklaşık 6 milyar TL kaynak aktarıldığını ifade eden Bakan Eroğlu, “Tüm ülkeye olduğu gibi Zonguldak’a da gereken destek sağlandı; ama biraz coğrafi olumsuzluk nedeniyle size pozitif ayrımcılık yapılması lazım. Esasen Anayasa’ya da bunu koyduk. Sadece engellilere, kadınlara, çocuklara, gazilere ve şehit yakınlarına pozitif ayrımcılığı değil, coğrafi ve arazi yapısı olumsuz olan yerlere de pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Bunun üzerine Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in “Biz millet olarak görevimizi yaparız” demesi üzerine Eroğlu, “Siz yeter ki millet olarak ‘evet’ deyin” şeklinde espri yaptı.

 

“ACILIK PROJESİ GECELERİ RÜYAMA GİRİYORDU”

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, geçen yıl şubat ayında ilk kazığını çaktığı Acılık deresinin üstünün kapatılması projesinin rüyalarına girdiğini belirtti.

Erdoğlu şöyle konuştu: “20 Şubat 2009’da buraya gelip Acılık deresi projesinin ilk kazığını çakmıştık. Bu sene bitmiş olması beni gerçekten sevindirdi. Bizim özellikle farkımız şu, biz temel attığımız zaman muhakkak açılış tarihini de veriyoruz. Acılık deresinde nereden baksak 8- 10 milyon para harcadık. DSİ’nin de bir hizmeti yoktu, ama söz verdik. Milletvekillerim gitti geldi, neredeyse benim başımın etini yediler. Acılık deresi, Acılık deresi; artık gece rüyalarıma giriyordu. Artık acı değil tatlı. Şuna Acılık deresi demeyelim, o zaman geceleri rüyamda Acılık deresini görüyorum.”

 

NÜKLEER SANTRAL MESELESİ

Bakan Eroğlu, bir gazetecinin Bakanlık olarak nükleer tesisin kurulmasına nasıl baktıklarına dair sorusu üzerine, “Biz çevremizi korumakla mükellefiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’mız ise tesis kurup ülkeye kazandırmakla sorumlu. Bir nükleer tesis kurmak için bizim 6 tane şartımız var. Coğrafi yapıya uygun olmalı, en ileri teknoloji kullanılmalı, hava kirliliğinin önlenmesi için otomatik kontrol sistemi kurulmalı, estetik yapıya uygun olmalı, çevreyle uyumlu olmalı, kurulduğu bölgeye istihdam konusunda katkı sağlamalıdır. Bu şekilde 6 -7 tane şartımız vardır. Bu şartlar sağlandığı zaman nükleer santralin açılmasına izin veriyoruz. Şartlar sağlanmadığı zaman izin vermiyoruz. Mesela geçenlerde 5 milyar dolarlık bir yatırımı reddettim. Gerekçesi bizce malum. Reddettiğim için hiç de pişman değilim. Ama yapılacak olana da izin veririz.” diye konuştu.

Vali Erdal Ata, Bakan Eroğlu’na dünyaca ünlü Devrek bastonu ile ‘Zonguldak Sancağı’ isimli kitap ve özel vazo hediye etti. Eroğlu, Valilik ziyaretinin ardından Emirgan Otel’de gerçekleştirilen bakanlığına bağlı genel, bölge ve il müdürlerinden oluşan geniş katılımlı koordinasyon toplantısına katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.