Bakan Günay”Devlet Tiyatroları Kapatılsın” Demedi Ama…

(Getty Images)

Başbakan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın ‘‘Genç Osman’’ oyununu izlerken sahnede sanatçının kendisiyle tuluat yapması nedeniyle oyunu terk etmişti. Olayla ilgili çeşitli tartışmalar yapılırken Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da oyuncunun seyirciyi olaya katmasını eleştirerek, bu konuda oyun da böyle bir performansın gerekli olup olmadığının inceleneceğini  söyledi. Bakan Günay: ‘’Seyirciye bakmayacaksın, oyununu oynayacaksın. Seyirciyle oynamaya kalkıyorsan sanatı anlamak konusunda bir sorunun vardır. Bunlar ilgili komisyon tarafından da soruşturuluyor. Söz konusu sanatçıyı sadece ben değil, sanıyorum arkadaşları ve yöneticileri de uyardılar.’’

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devletin sanata doğrudan destek verebileceğini  söyleyerek ”İleride sorulması gereken soru şudur: Devlet hala bu kurumu taşımak zorunda mıdır? ‘’ Ayrıca Günay, bugünkü Türkiye’de devletin kadrolu sanatçısı olmasının sorgulanması gerektiğini, Harcanan cari giderleri bütünüyle özel kurumlara aktarıldığında sanatın yoğunluğunun artacağını sözlerine ekledi.Özel tiyatrolara yardım verdiklerini, cari giderlerden kurtuldukları taktirde sivil toplumun faaliyetlerine destek verdiklerinde her yerde tiyatro sahnesinin olacağını sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanını’nın bu konudaki açıklamalarının üzerine Milli Kütüphane’nin kuruluş yıldönümü törenlerinde soruları yanıtladı. Göreve geldiği günden itibaren sahne sayılarının artırılması ve Devlet Tiyatrolarının performansını yükseltmek için çalışmalarda bulunduğunu ve bu konudaki çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade etti.

Bakan Günay’a ; O zaman DT kapatılması yerine başka bir metot bulunacağı anlamına mı geliyor sorusu üzerine, kendisinin kapatma sözünü kullanmadığını, 100’den fazla özel tiyatroya  3-5 milyon arasında kamu desteği ayırdıklarını bu rakamı 50’ye çıkarmanın yolunu bulmaya çalıştıklarını; Anadolu’da tiyatro sayısını 70’den 150’ye çıkardıklarını, bu sayıyı 250’ye 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Günay yerinde saymayı kırmaya, tiyatro sayısını ve turneleri çoğaltmaya, işi halka taşımaya çalıştığı zaman bazılarının rahatı bozulacağını, sanatın halkla buluşmasını hedeflediklerini ifade etti.

Bakan her ne kadar da olsa sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylese de, Başbakanın kızının yaşadığı bu olaydan sonra söylemiş olması düşündürücü.

Yoruma kapalı.