Kanadalı Bakan Kenney Çin’deki Organ Toplama Uygulamasını Kınadı

Forumdaki üç konuşmacı: David Matas, Damon Noto ve Ethan Gutmann
Forumdaki üç konuşmacı: David Matas, Damon Noto ve Ethan Gutmann

Uluslararası üne sahip insan hakları avukatı David Matas, geçtiğimiz günlerde Ottawa Şehri Arşivlerinde düzenlenen bir forumda, Kanada’nın tıp etiklerini güçlendirmesi, organ ticaretini engelleyici kanunlar geçirmesi, Çin’deki organ toplama uygulamasını kınaması ve Çin rejiminin Konfüçyüs Enstitülerinden gelen ideolojik sızıntıya karşı çıkması gerektiğini savundu.

İnançlarından dolayı hapsedilen canlı Falun Gong uygulayıcıları dâhil Çin’deki devlet yaptırımı ile gerçekleştirilen organ toplama uygulaması hakkındaki forumun ev sahipliğini Dr. Reuven Bulka yaptı. Bulka, konunun aciliyetine dikkat çekti ve “Biz konuşurken insanlar ölüyor” dedi.

Kanada İstihdam ve Sosyal Kalkınma Bakanı Jason Kenney de etkinlikte yaptığı konuşma ile desteğini dile getirdi.

Bakan Kenney, “Bunun son derece önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Kanada, tabii ki, Çin dâhil tüm dünyada insan hakları konusunda sözcülük yapıyor. Mahkûmlardan organ toplanması ve benzeri uygulamalar hakkındaki endişelerimizi en başından itibaren dile getirdik ve mevcut koşulları güçlü bir şekilde kınıyoruz” dedi.

Kenney, “Bundan önce Çin’deki yüksek makamlar ile bunu görüştüm. Aslında, şimdi hapishanede olan eski Emniyet Müdürü ile de bu konuları çok agresif bir şekilde ele aldım. 2012 yılında Zhou Yongkang ile Pekin’de görüştüm ve insan hakları ile ilgili diğer ihlaller ile ilgili sorunların yanı sıra organ toplama hakkındaki kaygıları da kendisine yönelttim” sözleri ile devam etti.

20 Ekim’deki forumda üç misafir konuşmacı da yer aldı: Gazeteci Ethan Gutmann, Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH) temsilcisi Damon Noto ve David Matas.

Organ ve doku bağışı üzerine avukat olan Emile Therien, sadece inanç özgürlüğü isteyen bir azınlık grubun öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Kanada hükümetinin, Çin’de organ nakli yaptırmamaları konusunda Kanadalılara bilgi vermekten ve aynı zamanda ülke içi organ bağışını arttırmaktan sorumlu olduğunu söyledi.

Carleton Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Melanie Adrian, David Matas’ın önerilerini tekrarladı. Organ toplama ile ilgili “küresel insan hakları meselesi için yıkıcı” bir sorun olduğu tespitinde bulundu ve bunun sona erdirilmesi için dünya çapında yapılan eylemlerin haklı olduğunu söyledi.

Seyirciler arasında yer alan Çinli göçmen Bay Sun ise, “Çin’de yaşananların faillerini bir bir bulmalı ve onları adalete teslim etmeliyiz. Ancak ve sadece, bunu yaparak iyi insanları koruyabiliriz” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.