Bakan Koca Vaka ve Ölü Sayısını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 salgınındaki son durumu açıkadı.

Bakan Koca, Kovid-19 salgını nedeniyle 63 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Koca salgında, dünyada gelinen noktanın artık olayın başlangıç günlerini bile unutturduğunu vurgulayarak “Çin’de başlayan olay şimdi bütün hayatı belirlemiş durumda. Hiçbirimiz, dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir insan, bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. 24 saat içinde bile, yaşam tarzı radikal değişiklikler gösterebiliyor. Bu, eski dünya değil. Bu, sürdüregeldiğimiz hayat değil. Dünya insanının ekran başından izlediği haberler eskiye benzemiyor.” diye konuştu.

Çin hükümetinin virüsü gizlemesiyle tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgını hakkında şu şekilde konuştu;

“Karşımızda, sürekli hareket halinde olan, içeri sızacak boşluk arayan, koyduğumuz sınırlarda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var. İnsanlık buna ilk kez tanık oluyor. Dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Araya mesafe koymak, bizi güçlü kılıyor. Dünya, koronavirüse karşı şu ana kadar ne başarı göstermişse, bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik. Hastalık, Türkiye’ye girdiğinde, bu mücadelede asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik.  Temas, mesafe, izolasyon… Bu üç kelime hayati önemde. Temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz. Bütün dünyada bilim insanları hastalık üzerinde çalışıyor. Bilgi sürekli gelişiyor. İzolasyon konusu, her gün daha fazla önem kazanıyor.”

Koca, Türkiye’de görülen vaka ve ölü sayılarının gösterildiği günlük tabloyu paylaşarak, son 24 saatte yapılan test sayısı 14.396, vaka sayısı 2.148, hayatını kaybeden sayısı 63, 333 taburcu olduğuna, toplam hayatını kaybedenlerin sayısı ise 277’ye ulaşıldığı görüldü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.