Bakan Yıldırım: Google, Türkiye’ye Çifte Standart Uygulamasın

ANKARAUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk’ün kişilik haklarına ve manevi şahsiyetine ağır hakaretler içerdiği öne sürülen bir site sebebiyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan arama motoru Google hakkında açıklamalarda bulundu.Google’un kullanımda olduğu 23 ülkeye yerli sürüm yaptığına dikkat çeken Yıldırım, “Kimse Türkiye’ye üçüncü sınıf muamelesi yapıp çifte standart uygulamasın.” dedi. 

 Binali Yıldırım, yeni yapılacak iç ve dış hatlar terminalinin temel atma törenleri için geldiği Kars’ta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin haklarını korumak için herkese görev düştüğünü belirten Yıldırım, “Türkiye üzerinden para kazanacaksın reklam, pazarlama şirketin olacak hiçbir fatura kesmeyeceksin. Bu ülkede büyük işvereninden küçük esnafına kadar çalışan herkes vergi veriyor. Kazanan kazanmayan herkesten otomatik vergi alınıyor. Bunlar dünya kadar reklam alıyor; ama vergi yok. Fatura kesiyor mu? Kesiyor. Nerede kesiyor, İrlanda’dan kesiyor. Ne güzel iş ya var mı böyle bir şey.” diye tepkisini gösterdi. 

Arama motorunun faydalarını değinen Bakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyayla irtibata geçiyor, işini gücünü görüp bilgi ediniyorsun. Bütün bunlara eyvallah ama çifte standart olmasın. Şimdi Google, 23 tane ülkeye yerli sürüm yapmış. Niye Türkiye’ye yapmıyor, Türkiye’de de yap. Türkiye’de hukuki konularda kurumlarla bir sorun yaşadığın zaman yargı ile bir işin olunca burada bir adamın olsun buraya bir adamını tayin et, hukuki işlerine baksın. Bir adam tayin et, vergi işlerine baksın. Bunları diğer ülkelerde yaptın. Türkiye’de de yapacaksın başka çaresi yok. Google; Almanya ve Brezilya ile son zamanlarda bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmanı içeriği şu: bu sitelere Alman yargısının online bağlantısı var. Savcılık, bir sorunu tespit ettiğinde hemen ikaz ediyor. 72 saat içinde kaldırılmazsa otomatik kapatılıyor. Almanya’nın böyle yaptığı talep sayısı 130’u bulur; ama Türkiye’de bu sayı 10 bile değil. Bu ülkenin de bir onuru var. Hiç kimse Türkiye’ye üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapmaya hakkı yok.” 

Basın özgürlüğü ve hürriyeti adına Atatürk’e yönelik hakaret içeren videoların asla kabul edilemeyeceği vurgusu yapan Bakan Yıldırım, “Biz değerlerimizi korumayacağız da kim koruyacak. Bizim bir vatandaşımız aynı şeyi yapsa adamı ülkeye sığdırmayız hatta ülke içinde gidecek yeri kalmaz.” şeklinde konuştu. 

Google yetkililerinin gelecek hafta Bilgi Teknolojileri Kurumu ile bir araya gelip bu konuların görüşüleceğini kaydeden Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bizim anlaşma yapma durumumuz yok. Gelip Türkiye’nin hukukunu tanıyacaksın, Türkiye’de mükellef olacaksın. Türkiye’ye yerli sürüm yapacaksın yani adresin belli olacak ben seni aradığımda ben seni bulmam lazım.” 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.