Balıkçı AirAsia Uçağının Düştüğünü Duydu; Arama Ekibine Yardım Etti

AirAsia uçağı kazasının en önemli görgü tanığı balıkçı Rahmat, Endonezya’nın Kampung Kubu köyünde yaşıyor. (Asari/Epoch Times)
AirAsia uçağı kazasının en önemli görgü tanığı balıkçı Rahmat, Endonezya’nın Kampung Kubu köyünde yaşıyor. (Asari/Epoch Times)

Pangkalan Bun, Endonezya – O Pazar sabahı yağmurluydu. Gökyüzü bulutlarla kaplıydı ve hava sisliydi. Orta Kalimantan’ın Kampung Kubu köyünde yaşayan 44 yaşındaki balıkçı Rahmat (onun tek ismi) o gün her zamanki gibi balığa çıkmıştı.

Onun için sıradan bir gündü fakat AirAsia 8501 uçağının kayıp parçalarına ulaşmada önemli bir rol oynayacağını hiç düşünmemişti. Onun verdiği ipuçlarına dayanarak, kurtarma ekipleri uçağın düştüğü bölgeyi buldu. Uçağın düşme anında çıkan sesi duyan balıkçı kurtarma ekiplerine hangi bölgede arama yapmaları gerektiğini bildirdi.

28 Aralık tarihinde, Endonezya’dan Singapur’a hareket ettikten bir süre sonra karayla irtibatı kesilen Malezyalı AirAsia Airbus A320-200 uçağı kayıplara karışmıştı. Hem denizden hem de havadan yapılan iki günlük yoğun arama çalışmalarının ardından uçağın parçalarına ulaşılabildi.

Cava Denizi açıklarında düşen uçağın arama çalışmalarının ikinci haftasında toplamda 31 cansız bedene ulaşıldığı bildirildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, kötü hava koşulları nedeniyle ara verilen çalışmaların devam ettiği bölgede 95 dalgıcın da hazır bulunduğu belirtildi. Uçakta 162 yolcu ve mürettebat bulunuyordu.

Asari ve Id Widnyana, The Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.