Balkanende, uçak kazasında ölenlerin yakınlarıyla görüştü

AMSTERDAMHollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende, Libya’daki uçak kazasında ölen kişilerin 570 yakınıyla başkent Amsterdam yakınlarındaki Hoofdorp’da dün bir araya geldi.

Başbakan’ın yanı sıra Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen, Gençlik ve Aile Bakanı André Rouvoet ve İçişleri Bakanı Ank Bijleveld’ın katıldığı buluşmada, ölenlerin yakınları son durumlarıyla alakalı olarak Balkanende’ye bilgi verdi.

Ölen Hollandalılar için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantıda, Balkanende, hükümet olarak mümkün olan tüm bilgileri kazada ölenlerin yakınları ile paylaşacaklarını söyledi. Balkenende, “Hollanda kabinesi ve halkı olarak derin bir şok ve acı içindeyiz. Hepinizin acılarınızı en derin hislerimizle paylaşıyoruz. Bu toplantı ile amacımız hepinize başsağlığı dilemekti. Libya hükümeti ile yakın temaslarımız sürüyor” dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen ise, uçak kazasında tek kurtulan yolcu olan 9 yaşındaki Ruben’in bakımının son derece iyi yapıldığını belirtti. Verhagen, “Bu amaçla Yol ve Otomobil Kurumu’ndan bir ekip Libya’ya ulaştı. Ruben’in tedavisi şuan orada yapılıyor. Hollanda’ya ne zaman getirilebilir, bilmiyorum. Diğer taraftan Trablusgarp’da, Milli Adli Soruşturma Ekibi personeline, yakında Hollanda’dan bir ekip güçlendirilmesi olacak. Bu ekip Hollandalı ve yabancı kurbanların cesetlerini belirlememize yardımcı olacak” diye konuştu.

12 Mayıs 2010’daki kazada 61’i Hollandalı 103 kişi olmüştü. Hollanda’da resmi yas ilan edilmiş, bütün bayraklar da yarıya indirilmişti. Sürmekte olan seçim kampanyaları ise askıya alınmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.