Balyoz Davasında Haksız Yere Hapis Yatan Emekli Albaya Tazminat

balyoz

Balyoz davasında 21 ay hapis yattıktan sonra beraat eden ve haksız hapis yattığı süre için tazminat talebinde bulunan emekli Kurmay Albay Erden Ülgen’e 675 bin lira ödenmesine karar verildi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya  avukatı ile katılan davacı Erden Ülgen; Hava Kuvvetlerine 35 yıl hizmet ettiğini, “üst akıl ve bozguncuları tarafından” kurulan kumpaslarla haksız yere hapse atıldıklarını belirtti.

Balyoz davasının niçin açıldığının 15 Temmuz darbe girişimiyle daha iyi anlaşıldığını belirten Ülgen, TSK’nın kilit kadrolarını kendi kadroları ile doldurmak için bu davayı açtıklarını ifade etti.

Hava Kuvvetlerine 35 yıl hizmet ettiğini söyleyen Ülgen, kendisini mahkum eden hakim ve savcının tutuklu bulunduğunu hatırlatarak mağduriyetlerinin ortada olduğunu belirtti ve mahkemenin buna göre karar vermesini istedi.

Mahkeme heyeti, teknik bilirkişi raporunun tespiti olan 75 bin lira maddi tazminat ile 600 bin lira manevi tazminatı, tutuklanma tarihi olan 24 Eylül 2012’den itibaren işleyecek yasal faizi ile Hazineden alınarak davacıya verilmesine hükmetti.

Emekli Kurmay Albay Erden Ülgen, Balyoz davasında Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “darbeye eksik teşebbüs” suçundan 16 yıl hapse mahkum edilmiş ve 24 Eylül 2012’de tutuklanmıştı. Ülgen, 19 Haziran 2014’te tahliye edilerek 31 Mart 2015’te hakkında beraat kararı verilmişti.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.