Ban Ki-moon: “Bu Çatışmalar Diyaloglar Sayesinde Halledilebilir”

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonları değerlendiren BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.

Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonları değerlendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Türkiye tarafından yapılan bu operasyonların, BM’ye uyumlu bir şekilde meşru müdafaa olduğunu biliyorum” dedi ve bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.

Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Suriye, Yemen, Türkiye ve İran hakkında konuştu. Açıklamaları sırasında, Suriye’deki krizi politik bir şekilde çözüme ulaştırma çağrısında bulunarak, “Bir anlaşmaya varmamanın bedeli çok ağır olacak” dedi. Ban Ki-moon, “Politik bir çözüme ulaşmak için daha çok baskı yapmalıyız” dedi. Güvenlik Konseyi’nin gündeminin Suriye’deki kriz olduğunu söyleyen Ban Ki-moon, Suriye’de savaşın devam etmesinin bedelinin ağır olacağını ve insanlık açısından masaya oturmak dışında başka bir seçeneğin olmadığını kaydetti. Güvenlik Konseyi’nin en yakın zamanda mümkünse Eylül ayında toplanması gerektiğini aktardı. Ayrıca anlaşmaya varılabilmesi için toplantı yapmaya hazır olduklarını da belirtti. İlk olarak Cenevre Bildirisi’ni uygulamaya çalışacaklarını ve şu an yaptıklarının da bu olduğunu ifade eden Ban Ki-moon barışçıl ve siyasal bir çözüme ulaşmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Genel Sekreter, ayrıca Yemen’deki iç çatışmaları ve Türk-Kürt sorunu ve İran ile yapılan nükleer müzakereler hakkında da konuştu. Yemen’de 21 milyon vatandaşın insani yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ban Ki-moon, Yemen’in içindeki ve dışındaki tüm tarafların çatışmalarla ilgilenmeleri konusunda uyardığını ve ateşkes ilan edip çatışmalar arasında kalan halka insani yardım gönderilmesine izin vermeleri gerektiğini söylediğini ifade etti. Türkiye’de son zamanlarda PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları değerlendiren Ban Ki-moon, “Türkiye tarafından yapılan bu operasyonların, BM’ye uyumlu bir şekilde meşru müdafaa olduğunu biliyorum” dedi ve bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.

İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer müzakerelerle ilgili olarak Ban Ki-moon, “İran’la yapılan nükleer anlaşma etraflıca ve bağlılıkla uygulanmalı. Onlara olan mesajım şu; Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği daimi üyeleri olan P5+1 ülkelerinin bir amaç çevresinde birleşmesi ve dayanışma göstermesi durumunda yapamayacağımız hiç bir şey yok” sözlerini kullandı.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.