Bant Kayıtları İçin Aydın Doğan’dan Açıklama Talebi

Aydın DoğanCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Tekirdağ mitinginde duyurduğu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin‘e ait olduğu iddia edilen ve  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kanunu’na muhalefetten Aydın Doğan aleyhine açılan dava hakkındaki bant kaydına Aydın Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından yazılı bir açıklama ile karşılık verildi.

Başbakan Erdoğan’ın dönemin Adalet Bakanı’ndan “işi yakın takibe almasını” istediği ve Adalet Bakanı Ergin ile konunun mahkumiyet ile sonuçlanması konusunda konuşmalarının olduğu bant kaydını Başbakan Erdoğan doğrulamıştı. Bu kayıt için Aydın Doğan’da bir açıklama yaptı. Açıklama söyle:

“İnternete düşen ve yasa dışı olduğu muhakkak bir ses kaydında, Sayın Başbakan ile Adalet eski Bakanı arasında geçtiği iddia edilen bir telefon görüşmesi yayınlanmıştır.

Gerçek olduğuna inanmak istemediğimiz bu kayıtta, Sayın Başbakan, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan hakkında defalarca takipsizlik veya beraat kararı verilmiş olan bir yargı süreci ile ilgili olarak Adalet Eski Bakanı ile görüşmektedir.

Böyle bir görüşme yargı sürecine açık bir müdahale anlamı taşımaktadır. Bu konuşmada ayrıca, bağımsız ve tarafsız olması gereken Sermaye Piyasası Kurulu’nun da davayı etkilemek için harekete geçmesinden bahsedilmektedir.

Anayasamız, yargı ve yürütme erklerinin birbirlerinden bağımsız olmalarını öngörür. Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğüne dayanan demokratik bir düzenin temelidir.

Eğer doğru ise böyle bir konuşma, kişisel bir mağduriyet yaratmanın ötesinde Türkiye’de hukuk sisteminin daha da sarsılmasına yol açabilecek niteliktedir.

Biz bu konuşmanın yapılmadığının ve gerçek olmadığının biran önce kanıtlanmasını bekliyoruz.

Hepimizin anayasal düzene ve adalete sahip çıkarak, gerçeklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmamız ahlaki ve vicdani bir sorumluluktur.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.