Baradey’in Boykot Çağrısı İşe Yaramadı, Müslüman Kardeşler de Seçimlere Katılıyor

KAHİREMısır’da gelecek ay sonunda yapılacak Halk Meclisi seçimlerine ülkenin seçim yasaklısı gruplarından Müslüman Kardeşler (MK) de katılacağını duyurdu. Örgütün lideri Muhammed Bedii, seçimlere katılacaklarını ve sandalyelerin en az yüzde 30’unu kazanacaklarını da öne sürdü. Böylece bir süredir nabız yoklayan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Muhammed Baradey’in ‘seçim boykotu’ çağrısı da en büyük darbesini yedi.

Halka inerek, rejime karşı bir kamuoyu oluşturmayı amaçlayan Baradey, halk kitlelerini rejime karşı bilinçlendirmek istediğini de belirtmişti. Baradey’e tek destek, yine Batı tarafından desteklenen ve 2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 7’lik oyla bir anda yıldızı parlayan El Gad Partisi Lideri Eymen Nur’dan gelmişti.

Ülkenin en köklü partisi Wafd, solcu Tagammu gibi partiler ise seçimlere katılacaklarını duyurmuştu. Daha önce seçimlere katılacağını belli eden Müslüman Kardeşler ise dün resmen seçimlerde yer almak istediğini açıkladı.

2005 yılındaki seçimlere de katılarak sandalyelerin yüzde 20’sini kazanan MK, başta yönetim olmak üzere dünya kamuoyu dikkat çekmişti.

Ancak başta MK olmak üzere ülkedeki siyasi partiler, yönetimin izin verdiği ölçüde seçimlerin demokratik yapıldığını, dolayısıyla aldıkları sandalyelerin de yönetimin hesaplamalarına göre kendilerine verildiğini öne sürüyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile sandalye sayısı 454’den 518’e çıkarılan Halk Meclisi’ndeki üyelerin 10’u Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından daha çok Hıristiyan azınlığa ve kadınlara veriliyor. Yeni düzenlemeye göre sandalyelerin 64’ü kadınlara ayrıldı.

Ülkeyi asıl ilgilendiren seçimler ise önümüzdeki yıl yapılacak. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in yeniden adaylığını koyup koymayacağının yanı sıra yerine kimi aday göstereceği de ülkenin en önemli tartışma konusu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.