Barzani ve Irak Ordusu Arasında Çatışmalar Başladı

Bir süredir aralarında gerginlik olan Peşmerge güçleri ve Irak hükümetini ordusu ile çatışmalar başladı. Irak hükümeti tarafından Kuzeydeki Kürt bölgesi kuşatılırken, Kürt lideri Mesud Barzani’nin talimatıyla, hükümetin ordusunun bölgeye girmesini engellemek için Peşmerge güçleri önlemler aldı.

Irak’ta sınırında bulunan Barzani taraftarı peşmergeler (MUAMMER SERHEN/SELAHADDİN-İHA)

Pazartesi günü ise 12 Irak askeri ile bir sivilin hayatını kaybetmesinin ardından Irak ordusu ve Peşmerge güçleri sınırdaki asker sayılarını artırarak mevzilerini güçlendirmişti.

Irak ordusuyla çatışmalar yaşayan Peşmerge güçleri, Tuzhurmatu kentinde konuşlandıkları en uç noktada tetikte bekliyor. Peşmerge birlikleri uçaksavar ve top bataryaları Irak tarafına çevrilmiş durumda. Peşmerge güçleri, Tuzhurmatu’dan Bağdat’a giden yola hakim tepedeki uç noktanın komutanları sınırı sürekli olarak dürbünle gözetliyor. Gelişecek herhangi bir duruma karşın komuta merkezini bilgilendirmek için telsizler de sürekli açık konumda.

İHA’ya açıklamalarda bulunan uç noktadaki Peşmergelerin komutanı Binbaşı Abdurrahman İbrahim Emin, ”Üzülerek belirtmeliyim ki Irak’taki hükümet Saddam döneminden ders çıkarmayarak aynı Baas yöntemlerini ve hatalarını tekrarlıyor. Irak hükümeti ‘Dicle Operasyon Gücü’ adı altında kurdukları yeni bir birlikle, birkaç tankla ve kör silahla bizi yeneceklerini sanıyor” dedi.

Irak ordusu ile yaşanan çatışmalar nedeniyle cuma hutbesinde halka Peşmergeye destek olması çağrısında bulunuldu. İmamlar hutbede halktan kendi paylarına düşeni yerine getirmelerini istedi. Bu çağrıya uyan halkın mevzilere giderek Peşmergeye moral verdiği bildirildi.

Öte yandan Tuzhurmatu kentinde toplanan emekli Peşmergeler destek ve dayanışma toplantısı yaptı. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Tuhmurmatu İlçe Başkanlığında gerçekleşen toplantıya silahlarıyla katılan emekli ve yaşlı Peşmergeler tekrar Peşmerge güçlerine katılmaya hazır olduklarını dile getirdiler.

Çatışmalardan dolayı belirlenen bölgelere sürekli askeri teçhizat sevkiyatı yapılıyor.Kerkük’te bulunan Peşmerge güçlerine çevik kuvvet tarafından 125 tank ve zırhlı araç sevkiyatı yapıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.