Başarılı Caz Müzikali Harlem Swing Türkiye’de

New York Tiyatrolarının En Büyük Ödüllerini Alan, Amerika Tarihinin En Başarılı Müzikali 14-15-16 Ekim 2011’de Yalnız 4 Gösteri İçin Dünya Turnesi Kapsamında TİM Maslak Show Center’da!
 
Broadway’in en büyük hitlerinden biri olan ve bir sezon içinde bir müzikalin kazanabileceği tüm ödülleri toplayarak, sahnelendiği her yerde seyirciyi Harlem Rönesansı’nın enerjik coşkusuyla avucunun içine alan Harlem Swing (Ain’t Misbehavin’), 2011-2012 sezonunu kapsayacak yeni bir dünya turu ile sahnelere geri dönüyor. 
  
Amerika tarihinin efsanevi caz bestecisi ve piyanisti Fats Waller’ın müzikleri eşliğinde sergilenen ve “kükreyen” 1920’lerin Harlem’inde bir caz kulübünde geçen Harlem Swing (Ain’t Misbehavin’)’de iki erkek ve üç kadın sanatçı sahnede flört ediyor, şarkı söylüyor ve güneşin ilk ışıkları doğana dek dans ediyor. 7 müzisyenden oluşan caz orkestrasının eşliğinde efsanevi caz piyanisti adeta sahnede yeniden canlanıyor. Broadway tarihinin en başarılı müzikali olan ve şimdiye kadar sadece Broadway’de 1600 kez sergilenen gösteri, seyircileri Harlem Rönesansı’nda, Afro Amerikan ırkının acı tatlı olaylarla dolu yaşantısına götürüyor.
 
İri yarı yapısından dolayı “şişman” lakabıyla anılan Fats Waller, Harlem’in en iyi bestecisi, piyanisti ve komedyeniydi. Genç yaşta hayatını kaybeden sanatçının yaratıcılık ve zekasını çılgınlık ve bilgelikle birleştirerek yaptığı müzik günümüzde de tüm dinleyenleri şaşırtmaya devam ediyor. Müzik tarihindeki önemi ve etkisi en büyük caz müzisyenleri tarafından da onaylan Waller’ın önderliğindeki siyahi caz, sadece 1940’lar ve 1950’lilerde evrim geçiren caz müziğini değil, Rock’n Roll, Rythm n’ Blues hatta beyazların country müziğini de etkiledi.
 
Altı kez dünya turnesine çıkan Harlem Swing (Ain’t Misbehavin’), New York, Londra ve Paris’te hit olmuştur. Olağanüstü müzikleriyle ve mizahi yapısıyla da tüm zamanların en iyi klasikleri arasında yer alıyor.
 
Harlem Swing (Ain’t Misbehavin’)’de icra edilen parçalar arasında Handful of Keys, Honeysuckle Rose, Spreading Rhythm Around, Black&Blue, The Joint is Jumpin, Ain’t Misbehavin’, Honey Suckle Rose, I’ve got a Feeling I’m Falling sayılabilir. Fats Waller’ın en önemli bestelerinin yer aldığı bu seksi, jazzy ve komik müzikalde ‘Aşk’ ve ‘Hayat’ adeta ‘Şarkı’ ve ‘Dans’tır.

Bu muhteşem Broadway şovu 14-15-16 Ekim 2011’de İstanbul’da TİM Show Center’da.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.