Başbakan Davutoğlu Operasyonlar İle İlgili Ban Ki-Moon’a Bilgi Verdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon (Fotoğraf: İHA)
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon (Fotoğraf: İHA)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile telefonda görüşerek dün akşam telefonda görüştü ve Türkiye’nin terör örgütlerine karşı yürütmekte olduğu çok yönlü mücadele ve operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Başbakan Davutoğlu’nun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile dün akşam telefonda görüştüğü belirtildi. Görüşmede Başbakan Davutoğlu, başta DEAŞ, PKK ve DHKP-C olmak üzere, Türkiye’nin terör örgütlerine karşı yürütmekte olduğu çok yönlü mücadele ve operasyonlar hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, sınır ötesi yapılan harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkına dayandığını belirtti. Ban Ki-Moon görüşmede, son günlerdeki terör saldırıları neticesinde hayatını kaybeden Türk vatandaşları ve şehit edilen güvenlik görevlileri için taziye dileklerini sundu ve BM’nin Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek verdiğini vurguladı.

Açıklamada, “Terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin ve dayanışmanın önemini vurgulayan Sayın Başbakan ayrıca Suriye’de çatışmaların başladığı Mart 2011’den bu yana Suriye halkı ve bölge toplumları için ortaya çıkan insani yükün büyük kısmını ülkemizin üstlendiğine dikkat çekmiştir” denildi. Ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da Türkiye’nin Suriye’deki insani kriz çerçevesinde üstlendiği büyük yük ve DEAŞ’la mücadele bağlamında oluşturulan uluslararası koalisyona verdiği desteğin uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığını ifade ettiğini ve BM’nin Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek verdiğini söylediği belirtildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.