Başbakan Erdoğan: Libya Gözyaşı Dökerken Biz Elimiz Kolumuz Bağlı Oturup Seyredemeyiz

Resim Wikipedi

 

Erdoğan, Cidde’de bu yıl 11′.si düzenlenen Cidde Ekonomik Forumu’nun Küresel Liderler Diyalogu oturumunda Libya ile ilgili olarak bir konuşma yaptı.

Erdoğan konuşmasında bölgedeki istikrara ve Libya’ya gerçekleşen askeri müdahaleye değinerek “Burada sadece bir örnek vermek isterim; Irak’ta uzun yıllar boyunca devam eden istikrarsızlık, bölgenin tüm ülkeleri kadar Türkiye’yi de etkilemiş, hatta diğerlerine göre daha fazla etkilemiştir. Türkiye’nin dış ticareti, yatırımları, turizmi üzerine, Irak’ta yaşanan acı hadiselerin gölgesi düşmüştür.” dedi.

Kuzey Irak’ta kendisine zemin bulan terör örgütünün, Türkiye’nin huzur ve iç barışına kastettiğini anlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu da siyaset ve ekonomi üzerinde olumsuz faturalar ortaya çıkarmıştır. İşte bu nedenle biz, Türkiye olarak, kendi istikrar ve huzurumuz kadar bölgenin istikrar ve huzurunu da önemsiyoruz. Irak huzursuzken biz huzurlu olamayız, Lübnan mutsuzken biz mutlu olamayız, Mısır, Tunus değişirken biz buna biçare kalamayız. Libya kan ağlarken, Libya gözyaşı dökerken, biz elimiz kolumuz bağlı oturup seyredemeyiz. Filistin’de çocuklar ölürken, Filistin’de masum siviller, yaşlılar, kadınlar, fosfor bombaları altında can verirken, biz hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Şunu burada, altını çizerek ifade etmek istiyorum; Biz, bölgemizdeki her ülkenin toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına saygılıyız. Biz, hiçbir ülkenin iç işlerine karışmadık ve asla da karışmayız. Hiçbir ülke üzerinde gizli hesaplarımız, gizli niyetlerimiz olamaz.”

Türkiye’nin ekseninin belli olduğunu da anlatan Erdoğan: “Dış politikada eksenimiz bellidir ve gayet açıktır. Tunus Tunuslularındır, Mısır Mısırlılarındır, Bahreyn Bahreynlilerindir, Cezayir Cezayirlilerindir, Irak Iraklılarındır. Biz, o ülkelerin yer altı veya yer üstü zenginliklerinin tarafı değiliz. Biz, bölgesel barışın tek tek ülkeler için hayati derecede önem arz ettiğine inanıyor, sadece ve sadece bölgesel barış için katkı sunmaya çalışıyoruz.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.