Başbakan Erdoğan: Seçimlerin Zamanında Yapılmasından Taviz Yok

İSTANBULBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yatırım Danışma Konseyi (YDK) Altıncı Toplantısı’nda ‘erken seçim yok’ mesajı verdi. Türkiye’de hiçbir zaman seçim ekonomisinin hâkim olmasına izin vermediklerini belirten Erdoğan, aynı şekilde seçimlerin zamanında yapılmasına da taviz vermediklerini belirtti.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ataköy Sheraton Otel’de düzenlenen Yatırım Danışma Konseyi Altıncı Toplantısı’na katıldı. Toplantıda iş dünyasının temsilcileri ve uluslar arası kuruluşların temsilcilerine seslenen Erdoğan, ekonomi ve siyasi istikrara işaret etti.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmelere işaret eden Erdoğan, sağlam finansal yapı ve alınan tedbirler sayesinde küresel ekonomik krizin ez az etkiyle atlatıldığını aktardı. Son dönemde 4 ayrı uluslararası kuruluş tarafından Türkiye’nin kredi notunun yükseltildiğini belirten Erdoğan, OECD ve IMF’nin Türkiye’nin ekonomisindeki düzelme nedeniyle büyüme tahminlerini revize ettiklerini söyledi.

2008 yılındaki ekonomik kriz dolayısıyla dünya genelindeki olumsuz tabloya rağmen Türkiye’nin yapısal reformlarını büyük bir kararlılık ve süreklilikle sürdürmeye devam ettiğini belirten Erdoğan, “Kayıt dışı ile mücadele, istihdam stratejileri, enerji projeleri, kobilerin desteklenmesi bu çalışmalarımızdan yalnıza bir kaçı. Bu süreçte yapmamız gereken daha çok iş bulunduğunu biliyoruz. Popülizme asla ve asla tevessül etmedik. Türkiye’de siyasetin önemli bir hastalığı olan secim ekonomisine aynı zamanda prim vermedik ve vermeyeceğiz. Para politikalarında, mali politikalarda tam bir kararlılık içinde olduk ve bunun sonuçlarını aldık almaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Seçimlerin zamanında yapılması konusunda da kararlı davrandıklarını ve bu kararlılığı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan konuşmasını sürdürdü: “Seçimler konusunda aynı şekilde kararlı bir tutum sergiliyor seçimlerin zamanında yapılması konusunda hiçbir taviz vermiyoruz. Ülke içinde güven ve istikrar ortamı Anayasa değişikliği, Mili Birlik ve Kardeşlik süreciyle farklı bir boyuta taşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yeni dış politika ile yepyeni bir sürece girdiğini aktaran Erdoğan, Türkiye’nin bu şekilde önündeki tüm sorunları tek tek aşarak dünyanın en büyük 10. ekonomisi olma yolunda kararlılıkla yürüdüğünü sözlerine ekledi.

Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominigue Strauss Kahn, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt ve çok sayıda uluslararası şirketin üst düzey yöneticileri aile fotoğrafı çektirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.