Başbakan Erdoğan’dan Şehir Tiyatrocularına Ağır Eleştiri

Ak Parti Ankara Gençlik Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Şehir Tiyatroları’nın başına bürokrat atamasıyla başlayan krize değinen Başbakan Erdoğan konu ile ilgili protestolarda bulunan Şehir Tiyatroları çalışanlarına ağır eleştirilerde bulundu.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre Başbakan Erdoğan, devlet eliyle tiyatro olmayacağını belirttiği konuşmasında tiyatroların özelleştirileceğini açıkladı. İlgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na geleceğini ifade eden Erdoğan,  Tiyatro üzerinden muhafazakârların aşağılandığını ileri sürerek, “Siz kimsiniz? Artık despot aydın tavrıyla milleti aşağılama dönemi sona erdi” diedi.

Başbakan Erdoğan konu ile ilgili şunları söyledi.

“Despot aydınların bize nasıl akıl vermeye kalktığını görüyor ve kusura bakmasınlar, belki biraz ağır olacak bu ifade ama, o zavallılara acıyoruz. İstanbul’da  Şehir Tiyatroları meselesinde o despot anlayış, o kibirli tavır bir kez daha tezahür etti. Şehir Tiyatroları’nda yapılan bir yönetmelik değişikliği üzerinden hem bizi hem tüm muhafazakârları aşağılamaya, küçümsemeye başladılar. Soruyorum, yahu siz kimsiniz? Bu ülkede tiyatro sizin tekelinizde mi? Bu ülkede sanat sizin tekelinizde mi? Sanat konusunda söz söyleme ehliyetine sahip olan sadece sizler misiniz? Geçti o günler. Artık despot aydın tavrıyla parmağınızı sallayarak bu milleti küçümseme, bu milleti azarlama dönemi geride kalmıştır. Bu ülkede pırıl pırıl bir nesil yetişti. Bu ülkede kendi tarihini bilen, mazisini iyi tanıyan, bu toprakların birikimini tanıyan, Batı’yı diğer medeniyetleri de bilen, tanıyan, öğrenen bir nesil var.”

Destek gerekirse veririz

Gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamında, devlet eliyle tiyatroculuk olmaz. Kadir Bey’i tebrik ediyorum. Ve aynı şeyi şu anda Bakanlar Kurulu’na getireceğim. Özel bir yönetim değil, tiyatroları özelleştireceğiz. Özelleştirmek suretiyle buyrun istediğiniz gibi tiyatrolarınızı oynayın. Gerektiği zaman bizler hükümet olarak istediğimiz oyunlara sponsor olur desteğimizi veririz.

İstediğiniz gibi oynayın

İşte buyrun özgürlük, istediğinizi oyunları istediğiniz gibi oynatın, istediğiniz yerde oynayın. Kimse engel olmaz. Ama kusura bakmayın, geleceksin şehir tiyatrosundan, hem belediyeden maaşını alacaksın ondan sonra da istediğin gibi yönetime de verip veriştireceksin. Böyle saçmalık olmaz.”

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.