Başbakan Erdoğan,Kandil’den PKK’nın Silah Bırakıp Başka Ülkelere Gidebileceklerini Söyledi

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan D-8  Toplantısı yolunda önemli açıklamalarda bulundu. PKK ile mücadelede ‘‘Silahlar bırakılırsa başka ülkelere gitme olabilir. Silahların susturulması değil esas olan silahların bırakılmasıdır.’’

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan D-8  Toplantısı için gittiği İslamabad’dan dönüş yolunda televizyonların Ankara temsilcilerine gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 İsrail-Hamas Ateşkesi

Başbakan Erdoğan, İsrail- Hamas ateşkesi ile ilişkin, Türkiye’nin başından beri İsrail’le Hamas arasında biran evvel barış sağlanması için uğraştığını belirterek, “Clinton İsrail’e gelene kadar adım atılamadı… Mısır ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi” dedi.

Başbakan Erdoğan, İsrail’le Hamas arasında ilan edilen ateşkesler ilgili yürütülen süreci anlattı. Erdoğan, bu süreçten etkili politikayı Türkiye, Mısır ve Katar’ın yürüttüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan,”Ateşkes görüşmeleri Mısır öncülüğünde yürütülsün diye kararlaştırdık. Halid Meşal’in de devreye alınması ile 4’lü ayak oluştu. Ateşkesin bir önce başlaması gayretindeydik. Clinton’ın İsrail’e gelişine kadar bir adım atılamadı. Mısır ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi. Sadece ateşkese yönelik sinyaller geldi” dedi. Başbakan Erdoğan Gazze’ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, “tarihler açıklanmaz” dedi. Bu yöndeki ısrarlı sorular üzerine de “Gazze’ye ansızın gidebilirim” seklinde konuştu.

 “Obama’nın Kazanmaması İçin Reklamda Netenyahu Oynadı “

Başbakan Recep Tayyib  Erdoğan, ABD Başkanı Obama’nın 2. kez başkanlığı döneminde dünyanın kendisinden adil bir yönetim ve yaklaşım beklediğini kaydederek, ilginç bir göndermede bulundu:
“Obama’nın kazanmaması için reklam filminde ben oynamadım oynayan kim? Netenyahu oynadı.” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, ateşkesle ilgili olarak da, “Temennimiz İsrail’in ateşkese uymasıdır. İsrail bozmazsa  Hamas’ın ateşkesi bozacağına inanmıyorum” dedi. Türkiye’nin her zaman Gazzelilerin yanında olduğunu söyleyen Erdoğan, “150 yataklı bir hastane yapıyoruz. Önümüzdeki tarihlerde açılacak. İnşallah İsrail bu hastaneyi bombalamaz” seklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan, Gazze’ye destek için söylediği “öleceksek adam gibi ölelim” sözünün ne anlama geldiğini sorulması üzerine, “Hayat söyle böyle geçiyor. Önemli olan bir davanın mücadelesini vererek ölebilmek” dedi.

Pakistan  ve  Endonezya D-8 Adına  Suriye’ye  Gidecek

Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda D-8 ülkeleri adına Pakistan ve Endonezya’nın çalışma yapacağını açıkladı. Erdoğan, “Her iki ülkenin dışişleri bakanları 15 gün içinde Suriye’ye gidecek ve Esad ile görüşecekler. Türkiye’deki kampları inceleyecekler” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, İran’ın Suriye’ye desteği konusunda, “İran Suriye’yi kararlı bir şekilde savunmaktan çok inanmadan savunuyor. Beşar’ın yanında konuşlanmış durumda geri adim atmıyor” dedi.

Patriotlar ve Rusya Tepkisi

Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği patriotlar konusunda Rusya’nın açıklamalarını eleştiren Başbakan Erdoğan, “Rusya’nın yaptığı açıklamaları çok yanlış buluyorum. Kendisiyle alakası olmayan Türkiye’nin iç meselesini kendi meselesi gibi gösterme yaklaşımı yanlış. Mesele füzelerin savunma amaçlı yerleştirilmesi olayı” dedi.

“Irak’ta Sorun Petrol”

Erdoğan, Irak yükselen tansiyonlar ilgili sorular üzerine şunları söyledi:
“Merkezi yönetimle Kuzey Irak yönetimi arasındaki süreç endişe vericidir. Bu çatışmanın arkasında petrol paylaşımı yatıyor dediğim için Maliki rahatsız olmuş. Irak merkezi yönetiminin zihniyeti ile anlaşmada sıkıntımız var.”

Açlık Grevlerinin Sonlandırılması

Başbakan Erdoğan, açlık grevlerini Öcalan’ın talimatıyla sonlandırıldığı tartışmalarının sorulması üzerine de şunları söyledi:
“Hükümet el atmıyor diyorlardı. Çözüme ulaşılınca da İmralı’nın sözüyle yaptı diyorlar. Önemli olan üzüm yemek. Çözüm bulmak, çözüm üretmek.”

“Yüzde 40 Başkanlık İstiyor”

Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmalarının sorulması üzerine, son yapılan anketin sonuçlarına atıfta bulunarak, halk yüzde 40’ın üzerinde başkanlık sistemine olumlu baktığını kaydederek, “Dünyadaki başkanlık ve yarı baskanlık sistemlerinin iyi araştırılıp, geleneklerimize göre yeni bir sistem ortaya koymamız lazım. Böyle bir şey olsun demiyorum ama valilerin de seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı” dedi.
İki gün önce yaptırdığı anket sonuçlarına göre halkın Yüzde 50’sinin Ak Parti’yi desteklediğini belirten Başbakan Erdoğan, “Son anket 2011 secim sonuçları ile paralel çıktı…Yüzde 50 görülüyoruz. CHP daha düşük. MHP’de ise çok az düşüş var” dedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.