Başbakan, Memurların Zam İstekleriyle İlgili, ‘Sonumuz Yunanistan Gibi Olabilir’ Dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gazeteciler AK PArti Grup Toplantısı’nın çıkışında  gündemle ilgili sorular sordular.Başbakan memurlara verilen 3+3 zam teklifiyle ilgili olarak ”Hesaplar yapıldı yoksa Yunanistan gibi oluruz’’ dediği konuşmasında Türkiye’yi bir bütün olarak ele almak zorunda olduğumuzu, ülkenin bir zaafa uğraması halinde akıbetimizin  Yunanistan ve İspanya gibi olabileceğini ifade etti.

Başbakan’a dün toplanan Ak Parti MYK’nın toplandığını anımsatılarak tutuklu milletvekilleriyle ilgili nasıl bir sürecin işleyeceğiyle ilgili bir soruya da MYK’da görüşülen konuların Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından açıklandığını hatırlattı.

Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi:

Başından itibaren bu iş zaten gerek Anayasal, gerekse yasal düzenlemeler bilinerek atılmış bir adımdır. Bu adımlar, Anayasa’ya da yasaya da uygun olmadığı halde maalesef kenardan, köşeden dolaşarak, atılmış adımdır ve milletvekili seçilme olayını sulandırma hareketi olarak görüyoruz. Ondan dolayı da bu olaya olumlu bakmıyoruz. Ama yargının vereceği kararla ilgili de söyleyecek herhangi bir şeyimiz yok.”

Başbakan Erdoğan tutuklu milletvekilleriyle ilgili   bir formül olup olamayacağıyla ilgili soruya da böyle bir formül olamayacağını, yasal noktadaki hükmün Anayasa’nın 14. maddesinde açık ve net olarak ortada olduğunu dile getirdi.

Yine Erdoğan’a Memur Sendikalarının, hükümet ile sendikalar arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde bu gün eylem yaptıklarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, sendikaların bu tür manevralar yapabileceğini, grev hakkının ne zaman ve nasıl doğacağının belli olduğunun, şu anda böyle bir hakkın kullanılması için gerekli ortam bulunmadığını, işçi ve memuru bu güne kadar enflasyona ezdirmediklerini bu günden sonra da ezdirmeyeceklerini dile getirdiği konuşmasına şu şekilde devam etti:

 ‘‘Verdiğimiz zamları da her zaman enflasyonun üzerinde vermişizdir. Türkiye’yi bir bütün olarak ele almak zorundayız ve bu ülke eğer bir zaafa uğrarsa, bizim akıbetimiz de Yunanistan, İspanya’nın akıbetine uğrar. Biz Türkiye’yi, böyle bir akıbete düçar bırakamayız. Şu anda bir mali disiplin içinde yürüyorsak, eğer ekonomik büyümemiz şu anda başarılı bir şekilde sürdürülüyorsa, bu, hesaplar iyi yapıldığı içindir. Yoksa sendikalar, anlar olmuştur ki, yüzde 30, yüzde 50, yüzde 100 zam istemiştir. Şu anda bu işin ekonomik sorumluluğunu, yükünü kendileri hissetmesi lazım. Eğer bunu hissetmezlerse, bu ülkeye de yanlış yaparlar. Onun için burada aklı selimi öne çıkarmak suretiyle, karşılıklı görüşmelerle 9.5 seneyi nasıl yönettiysek, bundan sonrasını da böyle yöneteceğiz.”

Kaynak: Gazete Vatan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.