Başbakan Muhalefet ve Medyayı Eleştirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı ve Katılım Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında çeşitli konulara değinirken medyaya ve CHP milletvekili Hüseyin Aygün’e sert eleştirilerde bulundu.

CHP’yi Eleştirdi

Başbakan konuşmasında CHP’yi eleştirerek, AKP’nin terörle mücadeleyi, terörü arkasına alarak muhalefet eden partilere rağmen tek başına sürdürdüğünü dile getirdi ve ‘‘Dünyanın her yerinde terör sorunları iktidarın, muhalefetin, medyanın ortak çabalarıyla çözüldü’’ dedi.

Başbakan, terörle mücadelede kararlı olduklarını,  CHP’nin fırsatçılığa girerek, terörle birlikte hükümeti hedefine koyduğunu belirtti. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün için de ‘‘Arkadaşları ayrı tellerden konuşuyor. CHP’nin vekilini teröristler 2 gün misafir etti. O vekil terör örgütündekilere ‘Çiçek çocukları muamelesi’ yaptı’’ diyerek CHP’de kimi ciddiye alacaklarını şaşırdıklarını ifade etti. ‘‘Borsada bile bu kadar iniş çıkış yaşanmadı’’ dedi.

Başbakan’ın Eleştirilerinden Medya da Nasibini Aldı

Başbakan’ın medyaya çok saldırıyor eleştirilerine karşı da Erdoğan, ‘‘Ne yapacaktım okşayacak mıydım sizi? Elbette eleştiri olacaktır ama yeri vardır, zamanı vardır. Bir kez daha söylüyorum. Terörle mücadele boğazda manzara izlemeye benzemez. Benim mehmedim şehit düşüyor. Bunlar Genelkurmay Başkanı’nın ayakkabısının altıyla uğraşıyorlar. Bu nasıl bir basiretsizlik? Kimin hangi hesabın içinde olduğunu milletim görsün. Şehit haberleri geldikçe “AK Parti yıpranıyor” diyerek ellerini ovuşturanları halkımız görsün ’’ dedi.

Başbakan Seçmeli Dersler ve Okula Başlama Yaşı  66 Ay Hakkında da Konuştu

Eğitimde bu yıl  seçmeli ders uygulamasının başlatıldığını, başta Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatı olmak üzere öğrencilerin ve velilerin bir dizi seçenek arasından bunları tercih edebileceğini ifade ederek, ‘‘Ama çok rahatsız oldular. İstersen göndermezsin. Seçmeli ders bu. Sen istersen gönderme ama gönderecekler seni rahatsız etmesin. Niye rahatsız ediyorsun. Bunların böyle bir derdi olmasaydı bunlar AK Parti ile beraber MHP ile beraber ‘ne demek canım biz de böyle düşünüyoruz’ deyip yola koyulurlardı. Kürtçe de seçmeli dedik. Bakalım ne kadar talep olacak?’’dedi.

Muhalefetin ilkokula başlama yaşının 66 aya çekilmesinden de rahatsız olduğunu, çocuğunu göndermek istemeyenlerin rapor alma oranının yüzde 3’ten yüzde 4’e çıktığını, çocuklarımızın zeki olduklarını bu  konuda endişeleri olmadığını, bir an önce hayata katılımlarını istediklerini belirterek, “Yanlış yoldasın, kendine çeki düzen ver’’ dedi. Başbakan, terör bölgesinde sıkıntıların hala sürdüğünü, PKK’nın Şemdinli’de bir okulu ateşe verdiğini hatırlatarak, terör örgütünün bölgenin kalkınmasına kast ettiğini, öğrenci yurtlarına, okuma salonlarına saldırarak, eğitime savaş açtığını ifade etti.

İslam Karşıtı Film Hakkında Da Konuştu

İslam coğrafyasının tamamında ABD’de yapılan İslam karşıtı film dolayısıyla protesto gösterilerinin yapıldığını, Libya’da ABD’nin Libya büyükelçisinin katledildiğini hatırlatan Erdoğan, can kayıplarının yaşanmaya devam ettiğini, hangi gerekçe olursa olsun bir müslümanın masum bir cana kıymasının, tek başına infaza girişmesinin asla ve asla kabul edilebilecek bir durum olmadığını vurguladı. Konuşmasına ‘‘Bizim inancımızda öfkeyle hareket edip şiddet uygulamak, katletmek yoktur. Müslümanlar tepki koymakta son derece haklı oldukları bir konuda bu elim hadise neticesinde haksız duruma düşmüştür. Batı’da bu tür seviyesiz girişimlerin ardından İslam dünyasında böyle protestolar ilk değil’’ diye sürdürdü.

Başbakan, dinimizin peygamberine hakaret etmenin, dinin kutsallarına aleni hakaret etmenin düşünce özgürlüğü kategorisinde asla değerlendirilemeyeceğini; gerek ABD’de, gerek Fransa’da film ve karikatür yoluyla Müslümanları rencide edenlerin düşünce özgürlüğü bahanesinin ardına sığınmaları düşünce özgürlüğüne yapılmış saldırı olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan, ‘‘ABD’de Müslümanları barbar olarak niteleyen bir kampanyaya ilişkin afişlerin mahkeme kararıyla metro duraklarına asılması söz konusu. Almanya’da başörtülü kızlara yönelik bilboardlarda kampanya başlattılar. Bunlar anti semitizmi uygulamaya alıyorlar ama İslamofobia’yı  dikkate almıyorlar’’ dedi.

Başbakan, Kudüs’te sadece Müslümanların yaşamadığını, Hristiyan ve Musevilerin de yaşadığını  hatırlatarak, ‘‘İsrail yönetimi inadına farkında değil. Atacağımız adımlar bu alanda da çok önemli. Bir taraftan barışı konuşurken bir taraftan dünyayı barış karşıtı milletler haline getirmeyi ne kadar daha sürdürecekler’’ dedi.

Başbakan, bu hassasiyeti kendi dinimize yönelik de görmek istediğimizi bununla ilgili Lahey Adalet Divanı’nda bir birimin oluşturulması için bir girişimde bulunduğumuzu belirterek, ‘’Türkiye’de bunu nefret suçları kapsamına alacağız öncelikle Meclis açılır açılmaz. Ölçüsüz protestolara müsamaha gösteremeyiz’’ dedi.

Başbakan ekonomi ile ilgili olarak da ‘‘Bu yılın son çeyreğinden itibaren büyümede fren kaldırılacak, ortalama yüzde 5 büyümeyi yakalayacağız.

OECD ülkeleri arasında Çin’le aynı oranda büyüyen bir ekonomiye sahibiz. Merkez Bankası’nın toplam döviz rezervi bir rekora ulaştı, 110 milyar dolara çıktı. Önümüzdeki Nisan itibariyle reel borcumuzu IMF’ye sıfırlayacağız” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.