Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye Müdahaleyi İlk Kez Telaffuz Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye Müdahaleyi İlk Kez Telaffuz Etti

(Getty Images/AFP/Adem Altan)

İtalyan Corriere della Serra gazetesine röportaj veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk kez Suriye için ‘‘Nato’dan, Suriye’ye askeri müdahale istemeye hazırız.’’ Mesajını verdi.

İtalya-Türkiye Hükümetlerarası  Zirve toplantısı öncesi  Corriere della Serra Gazetesine konuşan Erdoğan, Suriye’ye askeri müdahalede bulunması için Nato’dan istekte bulunabileceklerini dile getirdi.

Kilis’te Suriyelilerin kaldığı kampları ziyaretinin ardından Slovenya’ya geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapacağı İtalya gezisi öncesi İtalyan gazete muhabirinin sorularını uçakta yanıtladı. Gazetecinin ‘’Bölgenin lideri mi olmak hedefliyorsunuz?’’ sorusuna Başbakan, “Biz sistematik bir değişimi yönetmek ya da lideri olmak gibi bir pozisyonda değiliz ama bazı insanlar bizim eylemlerimizden esinlenmiş olabilir. Türkiye din devleti değildir, işleyen bir parlamenter cumhuriyettir. Biz İslam ve demokrasinin bir arada yaşayabileceğini gösterdik” karşılığını verdi.

Suriye Devlet Başkanı Başşer Esad için bir gelecek olup olmadığına  ve askeri bir müdahalenin değerlendirilip değerlendirilmediğiyle ilgili soruya da Başbakan Erdoğan şöyle karşılık verdi.

‘’Esad rejimi bitti. 10 bin kişi öldü. 25 bin kişi Türkiye’ye, 100 bin kişi ise, Ürdün’e göç etti. Bir ülke kendi halkına baskı uyguluyorsa, silah ve tanklarla onlara saldırıyorsa bunun sonucunda insanlar kaçıyorsa nerede adalet? Suriye ile 900 kilometrelik bir sınırı paylaşıyoruz. Her zaman iyi bir dostluk bağına sahip olduk. Ne yazık ki Esad bizim güvenimizi dikkate almadı. Tunus’ta bir şeyler hareketlenmeye başlayınca onu uyardık. Şöyle dedik: ‘Doğru yolu seç, siyasi partilerin doğmasına izin ver, özgürlük yolunu aç, siyasi tutukluları bırak. Şimdi Suriye’de durum çok ciddi. Şimdiye kadar Suriye’ye karşı sabırlı olduk ama Hükümet sınırdaki hatalarına devam ederse 5’inci maddeye göre bu artık NATO’nun sorunu olur. Esad, şimdiye kadar Annan’a verilen hiçbir sözü yerine getirmedi. Ölümler devam ediyor. Güvenlik Konseyi daha ciddi bir tavır almalıdır. Avrupa Birliği, dışarıdan seyirci kalmamalıdır.’’

Başbakan Suriye’ye askeri bir müdahaleye ilişkin olarak bunun sadece Türkiye’nin bir sorunu olmadığını Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği’nin de ortak adımlar artması gerektiğini belirtti.

Kaynak:Vatan Gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.