Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Suriyeli Göçmenlere Yapılan Yardımı Açıkladı

Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, ülkemize gelen Suriye vatandaşlarına yönelik yapılan çalışmaya ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamaya göre; Hatay Valiliği emrine Suriye’den gelenlerin acil ihtiyaçları için toplam 3 milyon 750 bin TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Ayrıca sınırımızın Suriye tarafında bekleyen Suriye vatandaşlarının acil gıda ihtiyaçlarının karşılanması için insani yardım amaçlı malzeme dağıtımına başlanmıştır.

Suriye’den ülkemize yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığımızın koordinasyonunda;  Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Ulaştırma ve Maliye  Bakanlıkları, Hatay Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve  Kızılay ile  yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

Ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşları için, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı  İlçeleri ile Boynuyoğun köyü mera alanında geçici barınma amacıyla; çadır, seyyar mutfak, banyo vb. üniteler kurulmuş, kimlik tespit çalışmaları yapılarak, geçici tanıtma karneleri düzenlenmiştir.

İlgili kurum ve kuruluşlarımızca, çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve diğer hizmetlerin verilmesine devam edilmektedir.

Ülkemize girişlerine izin verilenler ve kendi istekleri ile ülkelerine dönenlerin kayıtları Hatay Valiliği’nce yapılmaktadır. Halen barınma merkezinde 10.553  Suriye vatandaşı bulunmaktadır.

1.903  çadırdan 665’i Yayladağı, 263’ü Altınözü, 207’si Reyhanlı ilçelerinde, 675’i Boynuyoğun köyü mera alanında kurulmuştur. Çadırlardan  93 adedi ise hizmet amaçlı olarak kullanılmaktadır.

 Ayrıca açıklamada, 4 adet seyyar mutfak kurulduğu, 10 bin 594 yatak gönderildiği bunların da 6 bin 366 adedinin dağıtıldığı, 22 seyyar banyo, 21 tuvalet kurulduğu, Sağlık Bakanlığının kurduğu 2 sahra hastanesinin de hizmet verdiği, kampta barınan Suriyelilerin iletişimini sağlamak amacıyla da Türk Telekom’un 4 ankesörlü telefon kulübesi kurduğu ifade edilirken, 3 öğün sıcak yemek verildiği, hijyenik malzeme ve diğer ihtiyaçların da karşılandığı kaydedilmiştir.

Yoruma kapalı.