Başkan Topbaş: 1 Milyon 200 Bin M2’lik Şehitler Parkı Yapacağız

topbaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 39 ilçe belediye başkanı ile birlikte, Saraçhane Belediye Binası önünde Vatan Nöbeti tutan binlerce İstanbulluya hitap etti. Başkan Topbaş, 15 Temmuz şehitleri için 1 milyon 200 bin metrekarelik şehitler parkı yapacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un 39 ilçesinin Ak Partili ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları ile birlikte Saraçhane’de demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslendi. “Demokrasinin aziz bekçileri, değerli yurttaşlarımız bugün burada sizin demokrasi nöbetinize İstanbul’daki tüm ilçe belediye başkanlarımız, Ak Partili ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarımız ile burada size selam duruyoruz” diyerek sözlerine başlayan Başkan Kadir Topbaş, “Siz vatana, milli iradeye ihaneti önlediniz. Millet nedir, bunu gösterdiniz. Şanlı tarihimize yeni bir destan yazdınız. Ve bu duruşunuzla dostlara güvence, düşmana sıkıntı vermektesiniz. Her birimiz, Hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

‘’ Şehitlerin adı parkta yaşatılacak ’’

Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Cuma günü oy birliğiyle belediyenin önündeki caddeye “15 Temmuz Şehitleri Caddesi’ ismini verdiklerini söyledi. Başkan Topbaş ayrıca 15 temmuz darbe girişimine engel olmak için Türkiye genelinde şehit olan tüm vatandaşların anısına bir park yapacaklarını belirterek, “Bütün şehitlerimizi hatırlatan 1 milyon 200 bin metrekarelik büyük bir park hazırlıyoruz. Şehitler Parkı’mız olacak. Orada şehit olan vatandaşlarımız anısına sergiler açılabilecek ve orada onların isimlerini yaşatacağız inşallah” dedi.

Bu vatana ihanet edenler için de bir mezarlık açacaklarını kaydeden Topbaş, “Talimatı verdim. Hainler Mezarlığı yapacağız. İhanet edenler mezarlığı. Vatan hainleri mezarlığı. Milletimiz oraya Fatiha okumaya değil, lanet okumaya gidecek. Çünkü onlar ancak bunu hak ederler. Ve bir başkaları da inşallah bir daha teşebbüs etmez, edebilecek cesareti bulamazlar ve bu ülkenin geleceğiyle oynamazlar” şeklinde konuştu.
‘’ Fetö’nün teröritlerinin hilelerini boşa çıkardınız ‘’

Başkan Topbaş, “Üniformalı FETÖ’nün teröristlerinin giriştiği, milletimizin canına kast eden, vatana ihanet eden bu ihanet şebekesinin hilelerini oyunlarını boşa çıkardınız. Çünkü sizler yüreklerinizle geldiniz. Bayraklarla geldiniz ve hep beraberce tankların önünde, namlunun önünde durdunuz. Yiğitçe yurdunuzu ve geleceğinizi savundunuz” dedi.

Devletin bekası ve ülkenin geleceği için bütün partilerin ve parti mensuplarının siyasi mülahazaları bir tarafa bırakarak tek yumruk olarak meydanlara toplandığını belirten Topbaş, “Alparslan’dan günümüze kadar bu topraklarda nice şehitler verdik, bedeller ödedik. Bedelsiz hiçbir gelecek olmadı, tarih yazılmadı. Bedeller karşılığında bu vatan bize emanet edildi ve tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz. Bütün dünya milletlerinin saygı duyacağı bir duruş sergilediniz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sizleri davet etti ve bu davete katıldınız. Gelecek kararmasın diye, umutlar karartılmasın diye milli irade sarsılmasın diye bir duruş sergilediniz. Halka rağmen, milli iradeye rağmen hiçbir gelecek kayda giremez, millete rağmen hiçbir adım atılamaz bunu gösterdiniz. Bu mücadelenin zaferini elde ettiniz” ifadelerini kullandı.

‘’ Çocuklarınız sizi hayırla yad edecek ‘’

Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bebeklerinizle, çocuklarınızla, gençlerle geldiniz. Her biri için yarın bir övünç meşalesi yakıyorsunuz. Ve yarın hepinizi hayırla yad edecekler. Bunu, bir dönüm noktası olarak hep hatırlayacaklar. Çünkü bunun tersini düşünmek istemiyoruz. Allah korusun farklı bir sonuç çıksaydı bugün bu alana toplanamaz başka sıkıntılar ve acılar yaşar, Türkiye onlarca yıl geri giderdi. Ama sizin samimiyetiniz vatanseverliğiniz, imanınız duruşunuz bütün bu düşünceleri, hamleleri boşa çıkardı.
Fetöşist hamlenin sonuç vermediğini gördüler, vermeyeceğini gösterdiniz. Şehitlerimizi gazilerimizi görüyoruz. 14 yaşında gazimiz var. Daha küçük yaşlarda şehit olanlarımız var. Onları rahmetle anıyoruz. Onlar bizim her gönlümüzde her daim yaşayacaklar. Her zaman hayırla yad edeceğiz. Sizin Türkiye’nin her noktasında bulunuşunuz, siyasi partilerimizin seslenişiyle bir yumak oluşunuz vesilesiyle diyoruz ki burada oluşan bu kardeşliği devam ettirelim. Yüz yüze bakalım ellerimizi sıkalım. Tebessümü eksik etmeyelim. 79 milyonluk büyük bir ailenin evlatları olduğumuzu asla unutmayalım. Sevgiyi ve hoş görüyü yaygınlaştıralım ki bu ülkenin geleceği farklı olsun, yavrularımıza çok güzel bir gelecek bırakalım.

‘’ Bu direnişe katılan herkes gazidir’’

İnsan yaşar ve ölür. Belirli bir süre ömrü biçilmiş varlıklarız. Şerefiyle yaşayıp şerefiyle ölmek var. Ama şerefsizliğe bulaşarak, şerefsizlikle ölmek var. Allah onlardan bizi esirgesin. Sizler şerefli olduğunuzu gösterdiniz. Yaralanan gazilerimiz var ama bu hareketin içerisine giren herkes gazidir. Herkes gazilik ünvanı almıştır. Bu eyleme katılan, bu duruşu sergileyen, yaralansın yaralanmasın her biriniz birer gazisiniz. Tarih böyle kaydedecek. Gazi bir milletsiniz. Çünkü duruşunuz bunu ortaya koydu. Sizler gece nöbet gündüz mesai dediniz. Hiçbir insanın tahammül edemeyeceği güç gösterdiniz. Bu güzellikleri yaşatan insanlar olarak her biriniz en güzel övgülere layıksınız. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Biz yerel yönetimlerde bulunan başkanlar olarak İstanbul’da ilçelerimizdeki her türlü sıkıntıları ortadan kaldırmak için el ele vererek gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Yaralarımızı saracağız, sen ben demeyeceğiz. Ülkenin geleceğini birlikte hazırlayacağız. Bu hareketleri yapmak isteyenlerin umutlarını yitirdiğiniz için bundan sonra bu tip olayları görmeyeceğimize inanıyorum. İnşallah çok daha farklı yarınları hep beraberce erişeceğiz.”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 39 ilçe belediye başkanı, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında İstanbul’da şehit olan vatandaşlarının isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu belediye önündeki panoya karanfil bıraktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.