Basketbolda Türkiye, İspanya ve Litvanya’nın Grubunda

Litvanya’da düzenlenecek 2011 Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek olan A Milli Basketbol Takımı, Vilnius’da gerçekleştirilen kura çekiminin ardından A Grubu’nda, İspanya, Litvanya, Büyük Britanya, Polonya ve elemelerden gelecek ikinci takım ile eşleşti.

Litvanya’da düzenlenecek 2011 Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek olan A Milli Takım’ın rakipleri, Vilnius’da gerçekleştirilen kura çekiminin ardından belli oldu. Ay – yıldızlılar A Grubu’nda, İspanya, Litvanya, Büyük Britanya, Polonya ve elemelerden gelecek ikinci takım ile karşı karşıya gelecek.

Bu yıl 24 takımla oynanacak Avrupa Şampiyonası’nın kura çekimine A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Türkiye Basketbol Federasyonu FIBA ve Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam ve Litvanya’daki Türkiye Büyükelçisi Ömer Altuğ katıldı.

Kura çekimi sonrasında A Milli Takım, A Grubu’nda, İspanya, Litvanya, Büyük Britanya, Polonya ve elemelerden gelecek ikinci takım ile (Finlandiya, Macaristan veya Portekiz) eşleşti.

Fransa, Hırvatistan ve Rusya ile birlikte ikinci kategoriden kura çekimine katılan millilerin rakipleri, ilk kategoriden İspanya, üçüncü kategoriden Litvanya, dördüncü kategoriden Büyük Britanya, beşinci kategoriden Polonya ve altıncı kategoriden de elemelerden gelecek ikinci takım oldu.

Milliler, Grubu’ndaki mücadeleleri, Panevezys kentindeki 5 bin 656 seyirci kapasiteli Cido Arena’da oynayacak. 31 Ağustos – 18 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek şampiyonanın ilk altı gününde ilk tur grup maçları tamamlanacak.

Turnuvanın ilk turunda 24 ülke, 6’şarlı 4 grupta, puan cetvelinin ilk üç sırası için mücadele verecek. İkinci turda ise 12 ülke iki gruba ayrılacak. Bu turda ilk 4’e giren takımlar final turuna yükselmeye hak kazanacak. Takımlar final turunda birbirleriyle eleme usülü karşılaşacak.

Kura çekimi sonrasında oluşan gruplar şu şekilde:

A GRUBU

İspanya, Türkiye, Litvanya, Büyük Britanya, Polonya, Elemelerden Gelecek 2. Takım

B GRUBU

Sırbistan, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, Letonya

C GRUBU

Yunanistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Elemelerden Gelecek 1. Takım

D GRUBU

Slovenya, Rusya, Belçika, Gürcistan, Bulgaristan, Ukrayna

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.