Batı Çin’de çok büyük bir kalabalık polis ile çatıştı

Batı Çin’deki Anhui İlindeki bir yerel turizm bürosu müdürünin bir lise öğrencini fiziksel olarak istismar etmesi  ve yaralaması dört saatlik bir sokak protestosuna neden oldu.

10,000 kişilik bir vatandaş grubu  polise ve yerel yetkililere bağararak ve çöp fırlatarak öfkelerini gösterdiler.

Protesto, polis kalabalığı dağatmak için göz yaşartıcı gaz bombası atana kadar dağılmadı. Yerel basın bu kalabalık protesto hakkında her hangi bir haber yayınlamadı.

Maanshan şehrindeki olay, 11 Haziran’da öğleden sonra saat 6 sıralarında , Huashan Bölgesi turizm bürosu müdürü Wang Guoging’in Huashan bölgesindeki bir kavşakta, arabası ile hız yaparken yoldan karşıdan karşıya geçmekte olan bir öğrenciye çarpması ile başladı.

Wang arabasından çıkarak öğrenciye önce sözle sonra da fiziksel olarak saldırıda bulundu.  Öğrencinin önce göz yuvalarında yaralanma meydana geldi ve yüzünde kanamalar başladı.

Oradan geçmekte olan kişiler Wang’ın öğrenciden özür dilemesini istediler ama Wang bunu red ederek oradan ayrılmak istedi.

Wang ardından polisi aradı.  Bir kaç tabur polis olay yerine gelerek Wang’ı polis arabası eşliğinde oradan uzaklaştırmak istediler.  Buna rağmeni kalabalık polis arabasının etrafını sararak polis ile iki saatlik bir mücadeleye giriştiler.

Saat akşam 10 sularında, Maanshan Belediye Parti Komitesi yetkilileri kalabalık ile konuşmaya geldiler. Wang’ı hareketlerinden dolayı “ciddi bir şekilde cezalandırabileceklerini” söylemelerine rağmen sözleri kalabalığı yatıştırmaya veya dağıtmaya yetmedi.

Oradan geçen kişiler Epoch Times’a durumun bu ifadenin duyulması için çok karmaşık  olduğunu söylerken, diğerleri Wang’ın cezalandırılacağına inamadıklarını bildirdiler.

Saat gece 11:25’de yerel otoriteler Wang’ı oradan almak için itfaiye erlerini oraya gönderdiler ama onlarda kalabalık tarafından durduruldular.

Askeri polis ve asayiş polisi kalabalığı jop ve kalkanlarla dağıtmaya çalışırken pek çok kişi yaralandı. Polis en sonunda göz yaşartıcı gaz kullanarak saat 11:50 sularında kalabalığı dağıtabildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.