Baykal: İktidarın frenlenmeye ihtiyacı var, bunu yargı yapar

ANKARACumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Deniz Baykal, Anayasa değişikliğinin mevcut haliyle geçmesi durumunda devlet düzeninin çatısının ve statik dengesinin bozulacağını iddia etti. Baykal, iktidarın frenlemeye ihtiyacı olduğunu bunu ise yargının yapması gerektiğini savundu.

Partisinin Meclis Grubu’nda konuşan Baykal, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının başında geri çekilen imza konusuna değinen Baykal, “Meclis Başkanın imzası var. Anayasaya göre, meclis Başkanı imza bile kullanamaz. Başbakan yine tepeden konuşuyor. ‘Muhalefet hasta’ diyor. Hasta olan sensin. İyot benzetmesi yapıyor. İşte iyot gibi bu imzaları geri çektiler. Karardan önce ben ‘geri çekecekler’ dedim. Geri çektiler. ‘ABD’ye gidecek’ dedim. Şimdi Başbakan ABD’ye gidiyor. Ona itiraz ediyor, bize bağırıyor, çağırıyor ama sonra tıpış tıpış yapıyor.” dedi.

YARGI ORGANLARI

Anayasa değişikliğinin yargı kısmına yönelik eleştirilerini sürdüren Baykal, “Taslakta 3 maddeyi bir kenara bırakırsak Türkiye’de bir tartışma yoktur. Bunları 8 yıl önce de 5 sene önce de 1 ay önce de getirebilir. Şuan da ayrı getirebilir. Daha doğru olurdu. Daha uygun bir çözüm olurdu. 24 tanesi öyle. Sıkıntı 3 maddede var. Bunları da içine koyuyor ya kabul ya ret diyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Ancak aynı maddeler bir arada olur. Tartışmalı 3 madde var. Bu gerçekleşirse devlet düzenimizin çatısı, statik dengesi bozulacaktır. Hiçbir siyasi partinin emrinde değil. Anayasayı içselleştirmiş bir yargımız var. Bunların yaptığı kendimiz gibi dizayn edip, siyasete sokmak istiyorlar.” yorumunu yaptı.

Baykal, şöyle devam etti: “Böyle devam ederseniz siyasi iktidarın frenini koparırsınız. Fren aracın hedefine gitmeye engel değil. Kontrollü gitmesine yardımcı olur. Her yerde ‘dur’ diyor. Bunlar kimse bana ‘dur diyemezsin.’ Allah, peygambere bile hesap soruyor. Sen kim oluyorsun da hesap vermeyeceksin. Böyle bir şey olur mu? Eğer bunun doğru olduğuna inanıyorsanız. ‘Bunu ayırın’ diyoruz. Önce Meclis’e sonra millete ayırarak götürelim. Milletten niye korkuyorsunuz? Kendisine güvenin, millete güvenin.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.