Bayram Günü Kafkaslar Kana Bulandı: 16 Ölü, 80 Yaralı; İkinci Saldırı İhbarı Yapıldı

 MOSKOVARusya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde bir pazar yerinde meydana gelen terör saldırısında ölü sayısı 16’ya yükselirken, yaklaşık 80 kişi de yaralandı. Saldırıda 30-40 kilogram TNT gücünde patlayıcı madde kullanıldığı belirtiliyor. Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı patlamada 16 kişinin öldüğünü, yaralı sayısının da 80’i geçtiğini doğruladı.

Saldırı yerine gelen Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Taymuraz Mamsurov da burada yaptığı kısa açıklamada, “Henüz net bir bilgi yok. Olay yerinde inceleme yapıyoruz.” diye konuştu.

Olayla ilgili inceleme başlatılırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kuzey Kafkasya Kremlin Temsilcisi Aleksander Hloponin’i bölgeye gönderdi. Olağanüstü Hal Bakanlığı’na ait özel bir uçak yaralılar için Moskova’dan bölgeye hareket etti.

 

İKİNCİ PATLAMA İHBARI

Rusya güvenlik güçleri bölgede ikinci bir saldırı olmasından endişe ederken, insanlar pazar yerinden tahliye edilmeye çalışılıyor. Polis bomba yüklü ikinci bir araç olabileceği endişesi ile aramalarını yoğunlaştır.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kimliği belirsiz bir kişi Eğitim Bakanlığı’nı arayarak başkent Vladikavkaz’da eğitim kurumlarından birine saldırı yapacağını ihbarında bulundu. Şu anda Vladikavkaz’da okul ve anaokullar tahliye ediliyor.

Kuzey Kafkasya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde en son terör saldırısı 17 Ağustos’ta İnguşetya ile sınır polis kontrol noktasında meydana gelmişti. Bu intihar saldırısında üç güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, üç polis de yaralanmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.