BDP Tarafından İçişleri Bakanı Hakkında Gensoru Önergesi Verildi

BDP gurupbaşkan vekili Hasip Kaplan

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında gensoru önergesini TBMM Başkanlığı’na verdiklerini söyledi.

Gensoru önergesinin gerekçelerini anlatan Kaplan, siyasi partilerin Anayasa’ya göre, Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi olmasına rağmen, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla polisin BDP’nin seçilmiş temsilcilerine her ilde toplu operasyon düzenlediğini söyledi.

BDP’ye yapılan siyasi operasyonların sınır tanımadan yapıldığını ifade eden Kaplan, ” Hukuka aykırı olarak, savunma hakkı ortadan kaldırılıyor, gizli görüşme, gizli dinleme, gizli soruşturmalarla adil yargılanma hakkı daha hazırlık aşamasında İçişleri Bakanlığı’nın talimatları ile ortadan kaldırılıyor” diye konuştu.

Kaplan sözlerine şöyle devam etti:

“Hukuk, ahlak, vicdan ve insaf sınırlarını aşan saldırganlık sınır tanımıyor, başta Şırnak ili olmak üzere tüm Belediye Başkanları, İl ve Belediye Meclis Üyeleri gözaltına alınarak ve tutuklanarak milletin sandıkta iradesiyle seçilen, sandıkla gelen temsilciler aynı hızla görevden alınıyor, yetmiyor Alman Vakıfları gibi saçma sapan iddialarla BDP’li Belediyeler teftiş altına alınıyor. Yerine ise yandaş bürokratlarını getirme çabası içine giriliyor. Bu olaylar AB İlerleme Raporuna olumsuzluğuyla damgasını vuruyor.

Sandık ile gelen, halkın özgür iradesi ile seçilen, Meclis’te grubu bulunan partimize karşı, hukuku, nezaket kurallarını ve devlet adamlığını hiçe sayarak agresifleşen İçişleri Bakanının sürekli kavga üslubu ile makamın görev ve sorumluluklarını kötüye kullanmakta sınır tanımadığı gibi; emrindeki polis ve jandarma dahil bir milyonun üzerinde silahlı gücü kötüye kullanılabilecek sınırsız ve kontrolsüz bir güce dönüştüğü açığa çıkmıştır.

Sayın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında Anayasa’nın 98. ve 99., TBMM’nin İçtüzüğü ‘nün 106. Maddeleri gereğince gensoru açılmasını arz ediyoruz.”

Tutuklu bulunan Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ın ismini Kadın Erken Fırsat Eşitliği Komisyonuna üye bildirdiklerini ve TBMM Başkanlığından kendilerine ”Anayasa göre, yemin etmemişler görev alamazlar, yeni isim görevlendirin” şeklinde yazı geldiğini aktaran Kaplan, kendilerinin de cevap yazarak ”Yemin olayı Meclis Başkanlığının sorunudur, bizim değil. Bu komisyona yeni bir üye bildirmiyoruz, üyemiz Selma Irmak’tır” dediklerini anlattı.

Kaplan, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda sırayla BDP Grubu milletvekillerinin Irmak’ın yerine ”nöbet tutacağını ve çalışmalara katılacağını” belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.