BDP, Yeni Anayasa İçin Türk-İş’i Ziyaret Etti

ANKARABarış ve Demokrasi Partisi (BDP), yeni anayasa çalışmaları kapsamında Türk-İş Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu. Selahattin Demirtaş başkanlığındaki BDP heyetinde Hasip Kaplan ve Tuncer Bakırhan yer aldı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Demirtaş, yeni anayasanın hangi şartlarda hazırlanacağı konusunu görüştüklerini söyledi. Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulmasının hayati derecede önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, sivil, özgürlükçü, demokratik anayasanın çok önemli olduğunun altını çizdi. Siyasi partilerin çıkarlarından toplumun, halkın demokratik Türkiye’nin çıkarlarının daha önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, uzlaşma içinde bir anayasa hazırlanacağını vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise demokratikleşmenin toplumun vazgeçilmez bir unsuru olduğunu söyledi. Anayasa değişikliğinin bunun mihenk taşını oluşturduğunu anlatan Kumlu, “12 Eylül Anayasası’nın bütününün değiştirilmesini savunduk. Referandum ile yapılan değişiklik toplumun ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Antidemokratik şekilde hazırlanan 82 Anayasası’nın değiştirilmesi ve her türlü çabaya destek vereceğimizi ifade ediyorum.” dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan BDP Genel Başkanı Demirtaş, terör örgütü PKK’nın sözde eylemsizlik kararının uzayıp uzamayacağına ilişkin bir soruya karşılık, Türkiye’de hiçbir zaman çatışmalı ortamın yaşanmasını istemediklerini ifade etti. Kanın, gözyaşının akmadığı, kardeşliğin ve kardeşleşmenin olduğu bir ortamın olmasını istediğini belirten Demirtaş, temennilerinin çatışmalı ortamın olmaması yönünde olduğunu vurguladı. Demirtaş, terör örgütünün elebaşısı Murat Karayılan’ın özür dilemesine ilişkin soruya da bir değerlendirme yapmadı.

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un vekillik iadesine ilişkin soruya Demirtaş, pozitif bir tutum sergilenmesini isteyerek milletvekilliklerinin haksız bir şekilde alındığını savundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.