BDP’li Başkanlardan Açıklama: PKK İle Yaşanacak Muhtemel Çatışmalardan Sorumlu Değiliz

Diyarbakır’da bir araya gelen BDP’li belediye ve il genel meclisi başkanları, PKK’nın tek taraflı ateşkes kararı süresince hükümetin hiçbir adım atmadığını ileri sürerek, yaşanacak muhtemel çatışmalardan sorumlu olmadıklarını belirtti. Açıklamada, “PKK’ya yeni çağrılar yapmaya hakkımızın olmadığını düşünmekteyiz.” denildi.

Diyarbakır’da seçim çalışmaları nedeniyle bir araya gelen BDP’li belediye başkanları ile il genel meclisi başkanları, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ile PKK’nın tek taraflı ateşkesi konusunda ortak bir basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen BDP’li 98 belediye başkanı ile 9 ilin İl Genel Meclis Başkanı adına basın açıklamasını Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin okudu. Şahin, belediye başkanlarının onurlu bir barış için halkla birlikte mücadele edeceklerini kaydetti. Şahin, “Ortadoğu coğrafyasında ve gerekse dünyada halkların, kültürlerin kaderini etkileyecek yeni ve önemli gelişmeler, değişimler, değişim sancıları yaşanmaktadır. Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da halk inisiyatiflerinin ortaya koymuş olduğu baskıcı rejimlere karşı direniş, coğrafyamızda da yılladır demokrasi için, onurlu bir barış için mücadele eden halkımızın davasının haklılığını bir başka açıdan açığa çıkarmıştır.” dedi.

PKK’dan Kürt muhalefeti diye söz edilen açıklamada, “Kürt muhalefetinin bütün iyi niyet çabasına rağmen hükümetin çözümsüzlükteki ısrarı, halen devam etmektedir” görüşü savunuldu. Şahin, silahların susması, ellerin tetikten çekilmesi, çağrı, beklenti ve girişimlerin her zaman yanında yer aldıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bununla birlikte barışı istemek, tek başına barışı getirmemektedir. Barış için çaba sarf etmek, barış için adım atmak gerekmektedir. Hükümetin adım atmayışı, muhalefetin statükocu duruşu, sivil toplum örgütlerinin ve sermayenin çabalarının yetersizliği, askeri ve siyasi operasyonların devam etmesi nedeniyle, ateşkesin Haziran ayına kadar sürmeyeceği riski, her geçen gün artarak devam etmektedir. Hükümetin mevcut politika ve uygulamasına bakıldığında PKK’ya yeni çağrılar yapmaya hakkımızın olmadığını düşünüyoruz.”

Şahin, Kürt muhalefeti üzerinde mutabık olduğu askeri ve siyasi operasyonların durdurulmasını da istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.