BDP’li Vekilin Öcalan Israrı, TBMM Genel Kurulu’nu Gerdi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Muş Milletvekili Nuri Yaman, TBMM Genel Kurulu’nda kullandığı “Kürt özgürlük hareketinin lideri Sayın Öcalan…” sözleri nedeniyle AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin sert tepkisiyle karşılaştı. Yaman’ın kullandığı sözler ve ısrarı üzerine Meclis Genel Kurulu’nda tartışma yaşandı.

TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye gelen BDP’li Yaman, Öcalan için “Kürt özgürlük hareketinin lideri Sayın Öcalan…” sözlerini kullandı. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, Yaman’ı “Lütfen konuşmalarımıza dikkat edelim.” diyerek uyardı. Bunun üzerine Yaman, “Benim kime ‘Sayın’ diyeceğimi, kime ‘Sayın’ demeyeceğimi siz tespit edemezsiniz.” karşılığını verdi.

Bu esnada Yaman’a karşı Genel Kurul sıralarından, “Teröre saygı duyamazsın”, “Katilleri savunamazsınız, terörü savunamazsınız” şeklinde tepkiler geldi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “PKK terör örgütüdür. Nuri Yaman’a milletvekili yeminini hatırlatmak lazım.” dedi.
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ise TBMM çatısı altında kimsenin terörün ve teröristin övülemeyeceğini diyerek, “Teröristi meşrulaştırmaya çalışmayalım. Ettiğimiz yemine sahip çıkmak hepimizin görevidir.” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise “9 yıllık milletvekili hayatımın en acı günüdür. Bu ülkede kaymakamlık yapmış birisinin daha sonra milletvekili olduğunda TBMM’de Türkiye Cumhuriyeti’nden ‘TC’ diye bahsetmesi ve katile ‘Sayın Öcalan’ demesini kınıyorum. Kendimi zor tutuyorum. ‘TC’ demek, Öcalan’a ‘Kürt özgürlük lideri’ demek kimsenin haddi de değildir”

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız tepkiler üzerine, “Bizim parlamentoda varlık nedenimiz, buradaki diğer partilerden farklı düşünmemizdir.” diyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.