Belgrad Zirvesinde 11 Falun Dafa Aktivisti Çin’in Baskısı Sonucu Tutuklandı

Lihua Lan Çin'deki Falun Gong zulmünü yaşamış ve hayatta kalmayı başarmıştı; kendisi şu an Finlandiya vatandaşı. Lihua, Çin’deki zulme dikkat çekmek için Belgrad'a gitmiş ancak Sırp polisi tarafından tutuklanmıştır. (Fotoğraf: endorganpillaging.org)
Lihua Lan Çin’deki Falun Gong zulmünü yaşamış ve hayatta kalmayı başarmıştı; kendisi şu an Finlandiya vatandaşı. Lihua, Çin’deki zulme dikkat çekmek için Belgrad’a gitmiş ancak Sırp polisi tarafından tutuklanmıştır. (Fotoğraf: endorganpillaging.org)

16-18 Aralık tarihlerinde Belgrad’da düzenlenen “Çin, Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi” sırasında Çin’in insan hakları ihlallerini barışçıl bir şekilde protesto etmek amacıyla Belgrad’a giden Falun Dafa aktivistleri Belgrad polisi tarafından tutuklandı.

Zirveye Çin Başbakanı Li Keqiang ve 16 eski Doğu Bloku ülkesi başkanları katıldı. Zirvede milyar dolarlık yatırımlar konuşuldu.

Çin, Sırbistan üzerinde büyük bir etkiye sahip. 11 Aktivist Çin’deki Falun Gong zulmünü protesto etmek istemişlerdi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük siyasi tutukluları Falun Gong uygulayıcılardan oluşuyor. 65.000 Falun Gong uygulayıcısının cezaevlerinde organları için öldürüldüğü tahmin ediliyor. Sırbistan, insan hakları aktivistlerini tutuklayarak Çin’in taşeronluğunu üstlenmiş durumda.

Polisin bu hareketi planlıydı

Çin İnsan Hakları Finlandiya Kurulu başkanı Olli Törma, Endorganpillaging.org websitesine 15 Aralık tarihli olayları şu şekilde anlattı:

“Biz planladığımız gibi Belgrad havalimanına vardık. Gümrükte bizim pasaportlarımızı ellerindeki bir liste ile karşılaştırdılar. Sonra pasaportlarımızı aldılar. Bizi bir arka odaya aldılar ve sınırdışı edeceklerini söylediler. Halbuki yanımızda pankart, broşür gibi materyaller bulunmuyordu.

Kısa bir süre sonra Finlandiya vatandaşı olan Lihua Lan’ın Belgrad’da olduğunu, kontrolden geçtikten sonra otele gittiğini, ancak Sırp polisi tarafından orada tutuklandığını öğrendik. Büyük olasılıkla ismi herhangi bir emailde bulunmadığı için sınırı geçebilmişti, fakat pazartesi günü Sırp koordinatör ile telefonda görüştüğüm sırada ismini vermiştim ve görülen o ki telefonlarımız dinlenmiş. Şu anda Lihua Lan, Paneska Padinska Skela’da 9 Bulgar aktivist ile birlikte tutuklu durumda.”

Sırbistan polisi zorla imza almak istedi

Belgrad polisinin, tutuklanan Falun Gong uygulayıcılarına bir evrak imzalatmak istediği bildirildi. Evrakta “Buraya yasadışı protestoları desteklemek için geldim” yazıyordu. Alınan bilgiye göre, bu evrağı imzalamaları durumunda tutukluların serbest bırakılacağı kendilerine söylenmişti. İmzalamadıkları takdirde ise, 30 güne kadar tutuklu kalmak, ülkeden sabıkalı olarak ihraç edilmek ve gelecekte kara listeye alınmak gibi sözler ile tehdit edilmişlerdi. Tutuklular herhangi bir suça karışmamış veya herhangi bir suç işleme eğilimi göstermemişlerdir; o sebeple bu belgeyi imzalamayı reddetmişlerdir.

Sırbistan’daki İnsan Hakları organizasyonu Yukom (Lawyers’ Committee for Human Rights), aktivistlerin tutuklanmasını ciddi insan hakları ihlali olarak değerlendirmiş ve Falun Gong uygulayıcılarının yasadışı şekilde tutuklanmasını ve temel haklarından mahrum edilmesini kınamak için bir bildiri yayınlamıştır.

Avrupa Parlamentosu, 12 Aralık 2013 tarihinde Çin’deki başta çok sayıda Falun Gong uygulayıcısı olmak üzere inançları yüzünden tutuklu insanlardan zorla organ toplama uygulamasının sona erdirilmesi için bir kararı kabul etti. Kararın ardından AB Parlamentosu, üye ülkelerden,  Çin’deki bu yasadışı organ toplama uygulamasını gündeme getirmelerini, Çin’deki organ nakli suiistimallerini açıkça kınamalarını ve bu suça karışmış Çinli yetkililer hakkında soruşturma başlatmalarını talep etti.

Belgrad’a gelen AB vatandaşları, ifade özgürlüğünü kullanmak ve Avrupa Parlamentosu kararında olduğu gibi, Çinli yetkililerden zorla organ toplama uygulamasını durdurmalarını talep etmek istiyorlardı. Ancak onlar, gözaltına alınarak temel haklarından mahrum edildiler. Sırbistan’daki Falun Gong uygulayıcılarının temsilcisi Bay Dejan Markovic, Zirve boyunca barışçıl protesto gösterisi yapabilmek için yetkililerden resmi bir talepte bulundu. Ancak yetkililer yasadışı bir şekilde tüm aktiviteleri yasakladılar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.