Belgrad’da Çin-Avrupa Zirvesi Öncesi İnsan Hakları Protestocuları Tutuklandı

Dün skşam protestocuların polis tarafından gözaltına alındığı pansiyonun girişi. (Big Hostel)
Dün akşam protestocuların polis tarafından gözaltına alındığı pansiyonun girişi (Big Hostel)

16-17 Aralık tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenecek olan Çin ve 16 eski doğu bloku Avrupa ülkesi arasındaki zirve öncesinde, Çin’deki insan haklarını protesto etmek isteyen dokuz protestocu ve aynı zamanda Falun Gong uygulayıcısı yasadışı şekilde tutuklandı. Çin’de vicdan mahkumlarının en büyük grubunu oluşturan Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulmü protesto etmek isteyen Sırp, Bulgar ve Rus vatandaşları, Belgrad’da Sırp polisi tarafından yasadışı şekilde tutuklandı.

Bulgar elçiliğinden gelen resmi olmayan bilgilere göre Falun Gong uygulayıcıları geçici olarak Belgrad dışında gözaltına alındı. Dün akşam geç saatte kaldıkları otelden alınan uygulayıcılar Belgrad dışında bilinmeyen bir yere götürüldüler.

Resmi olmayan bilgilere göre, protestocular ülkeden sınırdışı edilmekle karşı karşıya, ancak protestocular herhangi bir şekilde Sırp hukuk sistemini ihlal etmiş durumda değiller.

Protestocular 16 ve 17 Aralık’ta Belgrad’da düzenlenecek Çin-Avrupa zirvesinde Çin’deki insan hakları ihlallerine karşı barışçıl bir protesto düzenlemek amacıyla Belgrad’da biraraya gelmişti. Protestonun amacı Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulme dikkat çekerek farkındalık yaratmaktı.

Çin’de yüzbinlerce Falun Gong uygulayıcısı yasadışı şekilde gözaltına alınmakta, işkence görmekte ve organ ticaretinde bedenleri kullanılmaktadır. Şu anda dünyada vicdan mahkumlarının en büyük grubunu oluşturmaktadır.

Birkaç gün önce, protesto faaliyetleri Sırp polisi tarafından yasaklanmıştı, fakat Sırp yasalarına göre bunu haklı gösterecek bir yasa bulunmuyor. Bu protestoların yasaklanmasında herhangi bir gerekçenin de belirtilmediği bildirildi.

Orjinal metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.