Belgrad’da Tutuklanan Onbir İnsan Hakları Aktivisti Serbest

Basın toplantısı Sofya, 18 Aralık- Bulgar medyası Belgrad’da düzenlenen zirve sırasında 9 vatandaşının tutuklanmasına büyük tepki gösterdi; olayı yoğun şekilde kamuoyuna duyurdu. (Fotoğraf: Epoch Times)
Basın toplantısı Sofya, 18 Aralık- Bulgar medyası Belgrad’da düzenlenen zirve sırasında 9 vatandaşının tutuklanmasına büyük tepki gösterdi; olayı yoğun şekilde kamuoyuna duyurdu. (Fotoğraf: Epoch Times)

Sırbistan’da yasadışı şekilde gözaltına alınan onbir insan hakları aktivisti serbest bırakıldı. Sırp yetkililer, aktivistleri normalde 24 saat içerisinde serbest bırakmaları gerekirken, Belgrad’da düzenlenen “Çin, Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi” bittikten sonra serbest bıraktılar.

Onbir kişiden oluşan erkek ve kadın aktivistler, aynı zamanda Çin’de 1999 yılından beri kapsamlı bir şekilde siyasi zulme uğrayan Falun Gong meditasyon sistemi uygulayıcıları. Onlar Çin rejiminin insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak için Avrupa’nın farklı ülkelerinden Belgrad’a gelmişlerdi. Bulgaristan, Slovakya ve Finlandiya’dan gelen Falun Gong uygulayıcıları, Çin Başbakanı Li Keqiang’ın da katıldığı zirve sırasında barışçıl bir şekilde seslerini duyurmak istiyorlardı.

Tahminlere göre, Çinli yetkililer, Sırp hükümetine 11 aktivisti durdurması ve protestoyu engellemesi için baskı yaptı. Bunun üzerine, Sırp polisi bazı aktivistleri havaalanında, bazılarını ise kaldıkları otelde tutukladı.

Tutuklamanın Sırp Anayasasına aykırı olduğu ve herhangi bir yasal dayanağı olmadığı bildirildi. AB Parlamentosu ve insan hakları örgütü Amnesty International’ın baskılarının 11 kişinin kısa sürede özgür kalmasında rol oynadığı düşünülüyor.

Bulgaristan medyasından büyük tepki

Tutuklanan aktivistlerin dokuzunun Bulgar vatandaşı olması sebebiyle Bulgar medyasında olaya tepki çok daha büyük oldu. Yasadışı tutuklama hakkında tüm Bulgaristan medyası yayın yaptı. Bu yasadışı tutuklama sayesinde, Bulgar halkı Çin’in Falun Gong uygulayıcılarına yaşattığı zulmü ve yasadışı organ ticaretini duymuş oldu.

Medyaya göre, Falun Gong Çin’de büyük zulüm görüyor ve bunu gizli tutmak için Çin elinden gelen her imkanı kullanıyor.

Falun Gong (Falun Dafa) hakkında

Falun Gong evrenin temel karakteristiği olan “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü” ilkelerinin rehberliğinde zihin ve beden gelişimi sağlayan geleneksel Çin meditasyon uygulamasıdır. Beş takım egzersizden oluşur. Tamamen ücretsiz olup 114 ülkede, her yaştan milyonlarca insan tarafından serbestçe uygulanmaktadır. Sağlık üzerindeki olumlu etkileri, bilimsel sertifikalar ile onaylanmıştır.

Falun Gong ilk olarak, 1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından halka açıklanmıştır. İlk yıllarında Çin hükümetinin desteklediği ve ödüller verdiği bu uygulama sistemi, uygulayıcı sayısının Çin’de 100 milyonu geçmesi ve Çin Komünist Partisinin üye sayısını aşması ile yasaklanmıştır. Yüz binlerce insan yasal anlamda hiçbir suç işlememiş olmasına rağmen tutuklanmıştır. Toplama kamplarına götürülen insanlardan kan ve doku örnekleri toplanmış ve böylece Çin hükümetinin 1999’dan günümüze kadar devam ettirdiği yasa dışı organ ticareti başlamıştır. Çin’de genç ve sağlıklı Falun Gong uygulayıcılarının organlarının yasadışı yollarla alınıp devlet hastanelerinde satıldığı, artık tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.