Belize’nin Büyüleyici Boncuğu: Great Blue

Belize, dalış meraklılarını yakından ilgilendiren bir doğa harikasını sınırları içerisinde bulunduruyor. Fakat önce Belize hakkında kısaca bir bilgi verelim. Ülke Orta Amerika’da, Meksika’nın güneyinde  bulunuyor. Nüfusunun çoğunluğu Afrika asıllı siyahlar.

Ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde yerlilerle İspanyolların karışımı melezler yaşıyor. Güney kesimlerinde, Maya soyundan gelen halk çoğunlukta. Kendilerine has bir lisan kullanıyorlar ve eski geleneklerini sürdürmeye çalışıyorlar.

Creole denen İngilizce kökenli bir dil çok yaygın. Katolikler oldukça kalabalık ama Protestanlar ve Müslümanlar da var. Sahil kenarlarında yaşayan nüfus fazla. Konumuza tekrar dönelim. Göz kamaştırıcı doğa harikalarından birisi Belize’de. 15 bin yıl önce buz çağı’nda bir su altı mağarasının çökmesiyle oluşmuş olan ‘‘Great Blue’’ adeta büyülüyor.

Büyük Mavi’yi turkuaz tonlarda sular çevreliyor. Doğa severler bölgeyi helikopterle yukarıdan, su altından, ya da şnorkel ile inceleyebiliyor. Dünyanın en önemli dalış merkezlerinden biri olan bu doğa harikası içinde sayısız canlıyı da barındırıyor ve elbette Belize’nin en önemli dalış noktası durumunda. Blue Hole, yaklaşık 100metre çapında ve 180metre derinliğinde. Renkli mercan ve süngerler ise Belize’nin karakteristik dip yapısını oluşturuyor. Burada yapacağınız dalışlarda, akya, orfoz, barakuda ve deniz kaplumbağasına sıkça rastlıyorsunuz.

Belize’deki diğer 5 dalış noktası ise şöyle

Hol-Chan Marine Park

Shark-Ray Alley

Glover’s Reef

Half Moon Cay Wall

 

Fotograf: http://www.wexas.com/travel-article/world-s-top-dive-sites-99327914/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.