Benjamin Franklin ödüllü yazar Aslı Sancar’dan ‘Harem’ romanı

İSTANBUL(CİHAN)- Üzerinde 20 yıl çalıştığı “Osmanlı Kadını” adlı araştırmasıyla ABD’de Benjamin Franklin ödülüne layık görülen Aslı Sancar, Osmanlı kadınını, sarayı ve harem hayatını anlatan Harem romanını kaleme aldı.

Timaş yayınlarından çıkan kitap İngilizce Türkçe olarak iki ayrı dilde raflardaki yerini aldı. Yıllarca “Fantastik, egzotik, baştan çıkarıcı” nitelemelerine maruz kalan Harem, Aslı Sancar’ın kaleminden başbaşka boyutlarıyla aktarılıyor. Romanda Harem Kafkasya’daki köyünden kaçırılıp saraya satılan, yüksek Harem eğitiminden geçen Didenur ve Saray hekimi Kamil’le yaptığı evlilik akdine daha 1850’lerde tek eşlilik maddesi koyduran, bu maddeye kocasının ihanet etmesinden sonra eşinden boşanan bir İstanbul hanımefendisi Cemile’nin gözlerinden aktarılıyor.

Romanın başkahramanı Didenur gibi Kafkasya’dan kaçırılıp saraya satılan Servetseza güzelliğiyle Padişahın ilgisini çekmektedir. Padişah ona defalarca evlenme teklifinde bulunacak fakat Servetseza Padişahı her seferinde reddedecektir. Çünkü, kendisine koca olacak kişinin kesinlikle tek eşe sahip olmasını arzu etmektedir.

Kitap ayrıca Harem Kadınlarının Harem’den İstifa Edebilme Hakları Var mıydı? gibi ilginç soruların da cevabını arıyor.

KİTABIN YAZARI ASLI SANCAR

ABD’de doğan Aslı Sancar, Ohio Devlet Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bu üniversitede dersler verdi. Sonra bir Türk’le evlendi ve Müslüman oldu. 1976’da Türkiye’ye yerleşti. 20 seneyi aşkın bir süredir Osmanlı kadını ve Harem üzerine araştırmalar yapıyor. Oryantalist eserlerdeki kadın imajıyla Osmanlı’nın mirası olan Türk kadını arasındaki tutarsızlık ilgisini çekti. Ve araştırmalarını 1999’da “Osmanlı Kadını” adlı eserinde bir araya getirdi. Bu kitap yazara ABD’deki en büyük bağımsız yayıncılar birliği olan IBPA tarafından siyaset-tarih kategorisinde Benjamin Franklin ödülünü getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.