Berlin’deki Seçimlerde Sonuç Başbakan Merkel Koalisyonu için Kötü Çıktı

Seçimleri ilk defa kazanarak meclise girmeyi başaran Korsan Partisinin Lideri Andreas Baum (Soeren Stache/AFP/Getty Images)

Berlin’de Pazar günü yapılan seçimlerde Alman Başbakan Angela Merkel’in koalisyonu olan  ve Federal hükümette iktidarı paylaştığı parti FDP tüm koltuklarını kaybederek yenilgiye uğradı.

Hür Demokratlar Partisi (FDP) daha önceki seçime göre yüzde 7.8 oranında düşüş yaşayarak Berlin Eyalet Meclisine girmeyi başaramadı. Koltuk alabilmek için % 5 daha fazla orana sahip olması gereken Hür Demokrat partisi diğer dört bölgede de sahip olduğu koltukları kaybetti.

Angela Merkel’in partisi olan Alman koalisyon hükümetinin en büyük partisi olan Hristiyan Demokat Partisi (CDU) bu yıl diğer bölge seçimlerinde de başarısızlığa uğramasına rağmen, bu seçimde oyların yaklaşık yüzde 23’ünü alarak Sosyal  Demokrat Partiden sonra ikinci oldu.

Sol merkezli olan Sosyal Demokrat Partisi (SPD) 10 yıldır Almanya’da ki yerel bölgelerde ve başkent Berlin’de lider konumundaydı. Bu sene Berlin’deki Sosyal Demokrat Partiden olan belediye başkanı, Klaus Wowereit üçüncü dönem de başkanlığına devam edecek. Seçim sonucunu Berlin belediye başkanı Klaus Wowereit şöyle yorumladı, “FDP ve CDU’nun aldığı oylarını beraber değerlendirdiğimizde merkez sağın bu kentte yine kan kaybettiğini görüyoruz ki bu bizim için iyi bir sonuç. Bir önceki seçimden daha gerideler ve sürdürdüğü mali politikalarla insanları aptallaştırdıkları için FDP bugün sandıkta cezalandırılmıştır.”

SPD yüzde 28.5 oranında oy alarak oy oranı düşerken, CDU yüzde 23.1 ile oy oranını arttırdı.

SPD koalisyonunu daha önce devam ettirdiği ve Pazar günkü seçimlerden sadece yüzde 11’in birazcık üstünde alan Sol Parti (L) ile devam ettiremeyecek. Şimdi koalisyonu ya Yeşil Parti ile veya CDU ile yapması bekleniyor.

Seçimlerde meydana gelen en büyük sürpriz ise, Korsanlar Partisi’nin büyük bir başarı yakalaması oldu. Yüzde 8,9 oranında oy alarak Berlin meclisinde 15 koltuğa sahip olmayı başaran parti, yüzde 5′lik seçim barajını aşarak Almanya’da ilk kez bir eyalet parlamentosuna girmeyi başardı.

Yerel seçimler, şu anda mevcut koalisyon için iyi bir sonuç olmadı.

Eyalet Meclisine 10 Türk girmeyi başardı. SPD’den Ülker Radziwill,Dilek Kolat, İlkin Özışık ve Erol Özkaraca, Yeşiller Partisinden Özcan Mutlu, Turgut Altuğ ve Canan Bayram, Sol Partiden Hakan Taş ve Evrim Eaba Eommer, CDU’dan Emine Demirbüken meclise girmeyi başardı.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.