Bermuda Şeytan Üçgeni Yakınlarında Batık Şehir Bulundu

Medyada çıkan haberlere göre Kanadalı araştırmacılar tarafından heyecan verici bir keşif bulundu:  Bermuda Üçgeni bölgesinin civarında deniz tabanında bir antik batık şehir keşfedildi.

Bermuda Şeytan Üçgeni yakınında Antik şehir
Fotoğraf: vtv.gob.ve

Paul ve Pauline Vayntsveyga Zalittski adlı Kanadalı bir çift liderliğinde, bilim insanları ekibi derinlikte hareket edebilen ve deniz altında şehir kalıntılarını fotoğraflayabilen bir robot kullanarak, Karayipler’de bulunan Küba adasının kuzey ve kuzey-doğusunda meşhur Bermuda Üçgeni yakınlarında okyanus deniz dibini araştırdılar.

Araştırmacılar Küba kıyılarından 700 metre uzaklıkta ve 180 metre derinlikte yüksek çözünürlüklü deniz radarından elde edilen görüntüleri incelerken yolları, tünelleri, piramitleri ve diğer yapıları ile dev bir batık şehir keşfettiler.

Bilim insanlarının elde ettikleri resimlerde sadece sıradan piramitler değil, aynı zamanda camdan yapılmış Piramitler, Sfenks şeklinde heykel ve birçok monolitik yapılar ve hatta binaların duvarlarında oyulmuş yazıtların mevcut olduğu saptandı.

Bilim adamlarına göre bu şehir Antik Latin Amerikan kültürünü hafızalara getiriyor, özellikle de ilk birinci bin yıl dönemlerinde zirvesine ulaşan şimdiki Meksika coğrafyasında yer alan eski Teotiukan uygarlık kültürünü hatırlatıyor. Daha sonra gelen Aztek kabilelerinin de bu Teotiukan uygarlığı tarafından kuvvetle etkilenmiş oldukları sanılmaktadır. Bu batık şehrin 1500-2000 yıl önce inşa edildiği tahmin edilmektedir.

2000’li yıllarda, Vayntsverga Zalittski şirketi Küba hükümetinin daveti üzerine okyanus tabanının kartografik  çizimini gerçekleştirmişlerdi. Küba hükümetinin Kanadalı bilim adamlarının okyanus tabanının incelemek için işe almasının asıl amaçlarından biri batık İspanyol hazine gemilerini keşfetmeleri içindi. Bu çalışma sırasında Kanadalı çift suni yapılar ve deniz tabanında antik şehir kalıntılarını keşfettiler. Daha sonra Paul Vayntsveyga Zalittski ve eşi keşfedilen kalıntılara bilimsel bir açıklama bulmak için araştırma yapmaya başladılar.

Haber için video:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lEH8lgav4hU

 

Rusça Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.