Beş Genç Facebook’ta Çağrıda Bulundu: Belçika’da 34 Bin Kişi Yürüdü

Belçika’da 200 günden fazla süredir federal hükümetin kurulamaması binlerce kişiyi sokağa döktü. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta ‘utanç’ adında bir sayfa oluşturarak sağduyulu vatandaşları yürümeye çağıran beş genç, bugün başkent Brüksel’de on binlerce kişinin siyasi belirsizliği protesto etmesine öncülük etti.

Facebook, Belçika’daki siyasi krizi protesto etmek isteyenlerin buluşma noktası oldu. Tunus’ta devlet başkanı Bin Ali’nin ülkeden ayrılmasına kadar varan süreçte Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinin ne kadar etkili olduğunun tartışıldığı şu günlerde Belçika’da da benzer bir biçimde kullanılan Facebook on binleri kanalize etmede başarılı oldu. Belçika’da öğlen saatlerinde bir araya gelen 34 bin kişi, ülkede var olan siyasi belirsizliği ve hükümetsizliği protesto etmek için bir yürüdü. Üniversiteli beş gencin öncülüğünde gerçekleşen protesto eylemine havanın soğuk oluşuna aldırmadan katılan binlerce Belçikalı, ‘Didişmeye son verin’, ‘Hükümet istiyoruz’, ‘Utanın’ şeklinde pankartlar açarak siyasilere bir an önce Federal Hükümetin kurulması için çağrıda bulundu. Nord İstasyonu’ndan başlayan yürüyüş, AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’ndan geçerek Jubel Park’ta son buldu. Çok sayıda polisin görev aldığı yürüyüş güzergahında trafik araç trafiğine kapatılırken, yürüyüş olaysız bir şekilde konuşmaların ardından sona erdi.

Öte yandan ‘Hükümet kuramama dünya şampiyonu oluyoruz’ adlı internet sitesi kuran Belçikalılar, 289 günle dünyada en uzun hükümet kurma süresini elinde bulunduran Irak’ın rekorunu kırmak için gün sayıyor. Sanal ortamda dünya ikincisi olan Belçika’ya ironi bir şekilde ‘desteklenmesi’ gerektiğini söyleyen site sahipleri, dünya rekorunu kırmak için siyasetçilerden 17 Şubat gününe kadar siyasi krizi sürdürmelerini istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.