Beş Ulalı Çukur Çeşme Gün Yüzüne Çıktı

Beş Ulalı Çukur Çeşme, Kula

Kula’da kullanılmadığı gerekçesiyle 1970’li yıllarda üzeri kapatılan daha sonra restorasyon çalışmaları yeniden gün yüzüne çıkartılan Beş Ulalı Çukur Çeşme Restorasyonu’na, Tarihi Kentler Birliği tarafından Süreklilik Ödülü verileceği bildirildi.

Ödül, 18-21 Ekim 2012 tarihinde Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan Antalya’daki ‘Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma’ fuarında Tarihi Kentler Birliği tarafından Kula Belediyesi’ne  takdim edilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, ilçenin tarihi dokusunun belirleyici karakteristik özelliklerinden olan çukur çeşmelerin restorasyonlarına başlandığını belirtti. Aşkın, “Kurşunlu Camisi Meydanı’ndaki, güneyde bir ve kuzeyde iki girişi olan, beş oluğu bulunan Beş Ulalı Çukur Çeşme’yi açma çalışmaları tamamlandı. Gömülü olan tarih gün yüzüne çıktı. Restorasyon çalışmaları tamamlanarak kültür turizmine dahil edildi” dedi. Kulalılar olarak hep birlikte köklü tarihlerine sahip çıkmak zorunda olduklarını kaydeden Aşkın, “Bu bir vatandaşlık görevidir. Turizm Kula’nın ekonomik ve toplumsal kalkınması için en önemli ve vazgeçilmez kaynağıdır. Bu kaynağın akılcı bir şekilde kullanılabilmesi ve zengin doğal tarihi ve kültürel potansiyelin daha iyi değerlendirilebilmesi için uygun stratejiler ve projeler geliştiriyoruz” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.