Beş Yıl Sonra Gelen Beşizler Hastanenin Maskotu Oldu

Beşizler kendilerini dünyaya getiren doktorların güvenli ellerinde

Ankara’da prematüre doğan beşizler, 85 gün sonra hastaneden sağlıklı şekilde, anne ve babalarının kucağında ayrılırken, Bulut ailesi 5 yıl sonra gelen beşiz bebekleriyle sevinç ve geçim endişesini birlikte yaşıyor.

Bir çocuk sahibi 29 yaşındaki Özlem Bulut ile 32 yaşındaki İbrahim Bulut çifti, 5 yıl sonra beşiz sürpriziyle karşılaştı.

Bulut çiftinin 7 Temmuz’da Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde beşizleri dünyaya geldi. Hastane yönetimi, annenin üçüncü gebeliğinin olduğunu, 4 yaşındaki sağlıklı bir erkek çocuğunun bulunduğunu ve ikinci gebeliğin düşükle sonuçlanması sonrasında annenin beşiz bebeklere gebe olmadan önce yumurtanın çoğalmasını sağlayan ilaç kullandığını belirtti. Yönetim, anne Özlem Bulut’un 25 haftalık gebeyken hastaneye çoğul gebelik ve erken doğum tehdidiyle Sivas’tan sevk edildiğini bildirdi. 800 ve bin gram arasında doğan 4’ü erkek, 1’i kız beşizlerin doğum ve ilk müdahalesi sırasında yaklaşık 20 kişilik doktor ve hemşire ekibi görev yaptı. Yenidoğan yoğun bakım servisinde solunum desteği için bebekler kuvöze konuldu. Akciğerlerinin yeterince olgunlaşmaması nedeniyle solunum cihazına bağlı kaldıktan sonra kendi solunumları yeterli hale gelen bebeklere, yaklaşık bir ayda tam beslenmeye geçildi. İzlenimi sırasında prematüreliğe bağlı gelişebilecek kafa içi kanama ve diğer problemler açısından yapılan kranial ultrasonografi tetkikleri, göz muayene bulguları, işitme testleri ve nörolojik muayene bulguları normal olan bebekler, doğumdan 85 gün sonra sağlık durumlarının gayet iyi ve 2 kilo 700 ila 3 kilo olması dolayısıyla kontrole gelmek üzere taburcu edildi.

Bebeklerin hastaneden sağlıklı bir şekilde çıkmasından dolayı mutlu olduğu gözlenen baba İbrahim Bulut, çocukların isimlerini Ömer Faruk, Yunus Kerem, Davut Ege, Zeynep Muteber, Muhammed Emin koyduklarını belirterek, kendi gayretleriyle bebeklerine bakacaklarını ifade etti. Marangoz olduğunu söyleyen baba İbrahim Bulut, eşinin de ev hanımı olduğunu kaydetti.

Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Nihal Demirel, kendisini bir doktor olarak ilk defa bir beşiz bebek doğumuna şahit olduğunu ifade ederek, “Bizim için de son derece heyecanlıydı, dördüz beklerken beşiz bebek bulduk bir anda elimizde. En küçüğü 800 gram en büyüğü bin gram olmak üzere bebeklerin toplam ağırlığı yaklaşık 3 kilo 800 gramdı. Yani zamanında doğmuş bir bebeğin kilosuydu neredeyse. Oldukça geniş bir ekiple bebekleri karşıladık ve bebekleri solunum yetmezliklerinden dolayı ve çok küçük bebekler olmaları dolayısıyla Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemize aldık” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.