Beyaz Saray Önünde Gazze İçin Açlık Grevi

Fotoğraf: Pixabay- RGY23

ABD’de aralarında Amerikalı oyuncu Cynthia Nixon’un da olduğu bir grup oyuncu, yerel siyasetçi ve aktivist, Gazze’de “kalıcı ateşkes” talebiyle Beyaz Saray önünde 5 günlük açlık grevi başlattı.

Amerikalı oyuncu Cynthia Nixon, New York ve Delaware gibi eyaletlerden yerel siyasetçiler ve önde gelen Müslüman ve Yahudi sivil toplum kuruluşlarından aktivistlerle Beyaz Saray önünde açlık grevine başladı. Amerikalı oyuncu Cynthia Nixon, Amerikalıların önce Şükran Günü ardından da Noel tatili nedeniyle dikkatlerinin Gazze üzerinden başka yere çekildiğini, Gazze’de ateşkes çağrıları konusunda kazanılan ivmenin kaybedilmesinden endişe ettiğini belirtti.


Gazze’de İsrail saldırılarında son 7 haftada yüzde 70’i kadın ve çocuk 15 bin kişinin öldürülmesini “eşi benzeri görülmemiş şey” olarak nitelendiren Nixon, “Filistinlilerin öldürüldüğünü, bombalandığını ama aynı zamanda da açlığa mahkum edildiğini vurgulamak için bu açlık grevini başlattık.” ifadelerinikullandı.
Nixon’un Gazze’ye verdiği destek haberi yayılırken, bir dizi sosyal medya kullanıcısı öfkelerini dile getirdi; Haham Shmuley Boteach, savaşla ilgili tutumunu kınayarak Nixon’u ” cahil ve Yahudi düşmanı ” olarak nitelendirdi.

New York eyalet Temsilciler Meclisi Üyesi Zohran Mamdani de yaptığı açıklamada, Gazze’deki “insani ara”nın 2 gün daha uzatılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek “Ancak daimi bir ateşkese ihtiyacımız var. Tüm ailelerin bir arada yaşadığı bir dünya için mücadele veriyoruz. Bunu başarmanın yolu da bombalamalar ya da savaş değil, ateşkestir.” dedi.

Mamdani, ABD Başkanı Joe Biden’ı “kalıcı ateşkes” için çağrıda bulunmaya davet ederek “Burada yapacağımız 5 günlük açlık greviyle Filistinlilerin Başkan’ımızın (Joe Biden) politikaları nedeniyle yaşadığı açlığa az da olsa bir ışık tutacağız.” ifadesini kullandı.

https://x.com/RabbiShmuley/status/1729423254731845718?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.