Beyrut’ta Patlama Meydana Geldi Yüzlerce Kişi Yaşamını Yitirdi

Lübnan’ın Beyrut kentinde meydana gelen patlamada yüzün üzerinde insan hayatını kaybederken, 4binin üzerinde yaralının olduğu açıklandı. 

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta saatler önce meydana gelen patlamada 100 kişiyi geçkin ölü sayısı ve 4000’i aşkın yaralının olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada,  Şehrin limanında gerçekleşen şiddetli patlama sonucunda çok sayıda can kaybı olduğu ve yaralıların olduğu bilgisi duyurulmuştu.

Dün akşam saat 18.06’da Beyrut limanında meydana gelen yıkıcı patlamada Lübnan başkentinin büyük bir bölümünü yerle bir etti.

Başbakan olayı “ulusal bir felaket” olarak nitelendirirken, Beyrut’ta 18 Ağustos’a kadar 2 haftalık OHAL ilan edildi.

Bir yangının tetiklendiği ve bir depremin gücüyle vurduğu anlaşılan patlamaya neyin sebep olduğu belirlenmedi. 1975-1990 iç savaşının ön saflarında yer alan ve komşu İsrail ile çatışmalara ve periyodik bombalamalara ve terör saldırılarına maruz kalan kentte görülen en güçlü patlama oldu.

Lübnan, son aylarda kitlesel protestoları ateşleyen ciddi bir ekonomik krizin ortasında çöküşün eşiğine gelmişti. Hastaneleri Kovid-19 vakalarında bir artışla karşı karşıya ve insanlar hastanelere taşınırken virüsün daha da yayılabileceği endişeleri vardı.

İçişleri Bakanı Mohammed Fahmi, yerel bir televizyon kanalına, patlamanın 2014 yılında bir kargo gemisinden el konulmasından bu yana rıhtımdaki bir depoda depolanan 2.700 tondan fazla amonyum nitratın patlamasından kaynaklandığını söyledi.

Tanıklar, nitratları içeren bir patlamadan sonra toksik azot dioksit gazı açıldığında ortaya çıkan turuncu bir bulut gördüğünü bildirdi.

Videolar, daha önce yakınlarda çıkan bir yangının neye benzediğini gösterdi ve yerel TV istasyonları bir havai fişek deposunun yer aldığını bildirdi. Yangının yakındaki bir binaya yayıldığı, patlamayı tetiklediği, bir mantar bulutu gönderdiği ve bir şok dalgası oluşturduğu ortaya çıktı.

limandan yaklaşık 500 metre (metre) uzaklıkta olan ve patlamanın gücü ile yere serilen Marwan Ramadan, “Gerçek bir korku şovuydu. Ben (sivil) savaş günlerinden beri böyle bir şey görmedim, ”dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.