Bilgehan:”Başbakan’ın İnönü’yü Hitler’e benzetmesi haksızca ve kırıcıydı”

fot:tvcapture.eu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümü yıldönümünde yayınladığı mesajla kendi kendisini tekzip ettiğini söyledi. Bilgehan, Erdoğan’ın İnönü’yü Hitler’e benzettiği konuşmasına atıfta bulunarak, eleştirinin haksızca ve kırıcı olduğunu kaydetti.
CHP Balıkesir İl Başkanlığı tarafından 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 37. vefat yılı nedeniyle ‘İnönü Aramızda’ konulu konferans düzenlendi. Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki konferansa konuşmacı olarak İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü’nün kızı Özder Toker, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan ve emekli öğretim görevlisi Cahit Yarış katıldı. Konferansa CHP İl Başkanı İrfan Barış, Baro Başkanı Muzaffer Mavuk, Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, eski milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan ise konuşmasına, “Cesur ve namuslu Balıkesirliler, sizleri bir Balıkesir gelini olarak sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Size genel başkanımız Kemal Kılaçdaroğlu’nun selamlarını getirdim.” sözleriyle başladı. 1920’li yılların İngiliz Başbakanı Lloyd George’un Atatük’ü kastederek, ‘Yüzyıllar nadiren dahi yetiştirir. Şu şansızlığımıza bakın ki bu yüzyılda bu o büyük dahiyi Türkler yetiştirdi” sözlerini hatırlatan Bilgehan, Atatürk’ün mücadelesinde en yakınına alacağı arkaşını daha ilk anlarda belirlediğini dile getirdi. Bilgehan, Atatürk’ün 1.Dünya Savaşı’nda 2.Ordu Komutanı olduğu sırada o zaman emrinde çalışan 4.Kolordu Komutanı Albay İsmet Paşa hakkında verdiği askeri sicil notunun bunun en iyi kanıtı olduğuna dikkat çekti.
Atatürk’ün ölümünün ardından lider olmanın kolay olmadığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, “Üstelik İnönü uzun bir ömür sürdü. Atatürk’ün kaybından sonra 35 yıl boyunca onun eserlerini ayakta tutmak için bütün zorluklara karşı direndi. Çok az lider İnönü kadar ağır eleştirilere hatta eziyete maruz kalmıştır. ‘Ben kendimi haksız büyük kitlelerin taaruzu karşısında müdafa etmeye muktedir adamım”, diye haykıracak kadar büyük kitlelerin yararına hareket eden inancı sağlamdı. Bence bu inancını yıllar sonra sizler, gerektiğinde karşılığını nasıl verilebildiğini çok iyi gösterdiniz. İsmet Paşa aradan bu kadar yıl geçmesine rağmen hala bazen çok haksızca adil olmayan ve kırıcı eleştirilere maruz kaldı. Ama her defasında sizler tepki gösterip bu haksızlığa karşı çıktınız. Siz kimi kasettiğimi biliyorsunuz. Bu sözleri söyleyen başbakanımızın İsmet İnönü’nün 25 Aralık 2010 tarihinde ölüm yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda söyledikleriyle daha önceki sözlerini tekzip etti. Kendi kendisi tekzip etti.” dedi.

“KENDİSİNE MİLLİ ŞEF DEDİRTEN ESKİ GENEL BAŞKANLARINA BAKSIN”
Başbakan Erdoğan, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kendisini Hitler’e benzeten konuşmasına cevap olarak, “Eğer illa Hitler’e benzetecek bir siyasi figür arıyorsa, kendisine milli şef dedirten eski genel başkanlarına baksın.” şeklinde cevap vermişti. Başbakan Erdoğan, İsmet İnönü’nün 37. vefat yıldönmünde ise yayımladığı mesda şu görüşlere yer vermişti: “İstiklal Savaşımızın kazanılmasında önemli pay sahibi olan merhum İsmet İnönü, Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra üstlendiği görevler ve icraatlarıyla yakın tarihimize damgasını vurmuş unutulmaz isimler arasında yer almıştır. İkinci Cumhurbaşkanımız merhum İsmet İnönü’yü, ölümünün 37. yıldönümünde saygıyla, rahmetle anıyorum.”
İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’in konuşmasını salondaki izleyiciler ayakta alkışladı. Cumhuriyetin ilk on yılında doğmuş bir çocuğu olduğunu söyledi. İnönü ailesinin soyağacını anlatan Toker, ailesinin tipik bir Osmanlı Türk ailesi olduğunu vurguladı. Toker, babası İnönü ve Atatürk hakkındaki hatıralarını da anlattı. Konferansın sonunda CHP İl Başkanı İrfan Barış, Toker ve Bilgehan’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.