Bilgisayar Watson, Bir Milyon Dolarlık Yarışı Kazandı

IBM firması tarafından üretilen ‘Watson’ isimli bilgisayar, CBS televizyon kanalının meşhur ‘Risk’ bilgi yarışmasına katıldı. Birçok soruyu diğer yarışmacılardan daha fazla ve hızlı şekilde cevaplayan Watson, en kolay sorulardan birisine alakasız cevap vermesi ile şaşırttı. Watson, Chicago’yu bilemedi ancak İstanbul’u doğru yanıtladı ve bir milyon dolar ödüllü yarışı kazandı.

Yarışmada birinci olan Watson, televizyonlarda yayınlanan bilgi yarışmalarından bugüne kadar en fazla galibiyeti elde eden (74 defa) yarışmacı Ken Jennings’i de saf dışı bırakmış oldu. Watson’un Risk’te elde edeceği paranın tamamının hayır kuruluşlarına bağışlanacağını belirten IBM firması, bu tür teknolojinin gelecekte sağlık sektörü ile hukuk ofislerinde kullanılabileceğini açıkladı.

Watson, bir milyon dolarlık ödüllü yarışmayı toplamda 77 bin 147 dolar elde ederek kazandı. Yarışmanın iddialı ismi Jennings ise toplamda 24 bin dolar, üçüncü yarışmacı olan Brad Rutter ise 21 bin 600 dolar kazandı. Jennings yarışma öncesinde bugüne kadar onlarca yarışmaya katıldığını ancak hiçbirinde kazanma isteğinin bu kadar güçlü olmadığını söyledi.

İstanbul’u bildi, Chicago’da Afalladı

ABD’de milyonlarca kişinin izlediği yarışma programında, “Geçen yıl Avrupa’nın kültür başkenti hangi şehirdi?” sorusuna diğer yarışmacılardan önce davranıp “İstanbul” diye cevap veren Watson, Amerikan şehirleri kategorisinde öyle bir cevap verdi ki, izleyicileri gülmekten kırdı geçirdi. Watson, ‘‘II. Dünya Savaşı kahramanlarından birisinin ismi hangi şehrin havalimanına verildi?’’ sorusuna Chicago yanıtını vermesi gerekirken “Toronto” cevabını verdi. Bunun üzerine program sunucusu ‘‘Bugün öğrendiğim en önemli şey, Toronto’nun bir Amerikan şehri olduğu’’ diye Watson’un cevabı ile dalga geçti.

IBM firması, Watson’un yanlış cevap verme olasılığının yüzde 14 olduğunu belirtti. Firma, bilgisayarın yanlış bilgisinden değil sorunun kategori isminin kısaltılarak verilmesinden kaynaklandığını savundu. Yarışmada ‘ABD Şehirleri (U.S. Cities)’ kategorisi içinde yer aldı. IBM bunun ‘ABD Şehri (U.S City)’ diye verilseydi Watson’un hatalı cevap vermeyeceğini iddia etti.

Üzerinde tam dört yıl süresince çalışılarak üretilen Watson için 20 bilim adamı görev aldı. Watson’ın Risk adlı yarışma programında zaman zaman düşünüp karar alabilme özelliği dikkat çekti. Hafızalara ‘Terminator’ filmindeki sayborg robotların yapılabilme olasılığını getirdi.

Michigan Üniversitesi öğretim üyesi John Laird, Watson’un fazla büyütülmemesi gerektiğini ve IBM tarafından sadece Risk adlı programa göre dizayn edilip üretildiğini söyledi.

IBM, Watson’u icat edebilmek için aralarında MIT gibi dünyaca ünlü 8 üniversite ile işbirliği yaptı. İnsan beyninin kapasitesi ve mukayese kabiliyetinin Watson’dan çok ileride olduğunu belirten Güney California Üniversitesi öğretim üyesi Martin Hilbert, ‘‘İstenildiği takdirde iyi bir eğitim ile insan beyninin alamayacağı bir şey yok’’ dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.