Bilim Adamı Durukan, Çay Ekstresiyle Hastalıklara Çare Arıyor

RİZETürk bilim adamı Faruk Durukan, çay yaprağı ekstresinde bulunan bir maddeden çok önemli bir hastalığın tedavisine çare arıyor. Durukan, bilim dalında Nobel Ödülü’ne aday gösterilen ve 2008 yılında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen ‘Uluslararası Yapı Ödülleri’ kapsamında ‘Milenyum Ödülü’ almıştı.

Bir süredir ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce ile ÇAYKUR’a ait laboratuvarlarda çalışmalar yapan Durukan, açıklamalrda bulundu. Durukan, “Türkiye’de ve dünyada gezdiğim gördüğüm en biyolojik, en bakteriyel, en mikrolojik cihazlarla yapılması gereken çalışmaların sonuçlarının alındığı laboratuara ÇAYKUR’un sahip olması çok sevindirici bir durum.” dedi.

Laboratuvarda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Durukan, “Bizim amacımız Genel Müdür Yüce ve ekibiyle likopen yani antioksidan değerleri yüksek teknolojik ürünlerle ilgili insanlığın faydasına ve bölge insanının ekonomisinin hızla gelişmesine katkı sağlayacak dünya çapında çalışmalar yapmaktır. Yeşilçay dünyanın aradığı ve henüz bitki üzerinde onlarca mineral değerleri tespit edilmemiş bir bitkidir. Çalışmalarımızla ilgili ciddi deneyler gerektirdiği için şimdilik bu kadar bilgiyi kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce ise başta zeytin yaprağı ve zeytin çekirdeği ve bitki özleri üzerinde yapmış olduğu bilimsel çalışmalarıyla dünyanın dikkatini çeken ve buluşu dünya bilim adamları tarafından kabul edilip belgelenen Durukan’la ÇAYKUR laboratuarlarında çalışmanın memnun edici olduğunu söyledi. Çalışmaları şimdilik gizli tuttuklarını, ancak insan sağlığı açısından önemli olan bir hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere çay yaprağı ekstresinden yeni bir ürün üretmeyi hedeflediklerini belirten Yüce, “Çay bitkisi zaten Allah’ın insanlığa bahşettiği bir mucize bitkidir. Kökünden, en küçük hücresine kadar insanın sağlıklı yaşamı ve hastalanmaması için yüzlerce önemli mineraller içermektedir. İnsan sağlığı için en önemli bileşenleri bünyesinde taşıyan bitki çayımızdır. Ülkemizdeki 25 Üniversitemiz bilim adamları, Faruk Durukan’la yapmış olduğu çalışmalara çayımızı da ilave ederek, inşallah yakın gelecekte çayımızdan tüm insanlığı mutlu edecek yeni bir mucize ürün üretmiş olacağız. Çayımızı ve kurumumuzu tüm dünyada kimsenin ulaşamayacağı zirveye çıkarmış olacağız.” diye konuştu.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.