Bilim Adamları 650 Milyon Yıl Önce Yaşamış olan Süngerimsi Havyanlar Keşfettiler

Princeton Üniversitesi yer bilimcisi Adam Maloof, Güney Avusturalya’da bulunmuş olan ve şimdiye kadar keşfedilen en eski hayvan fosilini elinde tutarken...Görülen şekiller, 650 milyon yıl önce yaşamış olduğu ileri sürülen süngerimsi havyanlara ait. (Adam Maloof’un izniyle)

Bilim adamları 650 milyon yıl önceden kalan hayvan fosilleri buldular. Güney Avusturalya’da bulunan bu fosiller; süngerimsi ve sert bedene sahip olan hayvanlara ait, ayrıca bugüne kadar keşfedilmiş olan tüm hayvan fosillerinden ise daha yaşlı.

National Science Foundation’dan H. Ricahrd Lane’in açıklamasına gore; keşfi yapan bilim adamlarının, hayvanların daha önce bilinenden 90 milyon yıl daha önce ortaya çıkmış olabileceğini keşfettiklerini söyledi. Bundan önceki keşiflerde, en son bulunan fosillerdeki sert bedene sahip olan hayvan fosillerinin 550 milyon yıl önceye, bunun yanında yumuşak bedene sahip bazı fosillerin ise 577-542 milyon yıl önceye ait olduğu tahmin ediliyordu.

Princeton Üniveristesi’nden Dr. Adam Maloof, kayaların içinde gömülü çamur parçacıkları bulmaya alışkın olduklarını, ilk başta gördüklerinin bu olduğunu sandıklarını, fakat daha sonra tekrarlayan bu şekillerin kemiklerde ve bunun gibi başka birçok yerde de karşılarına çıktığını, bu durumda bir yerlerde bir hata yaptıklarını düşündüklerini ve ardından da fosilleri incelemeye karar verdiklerini söyledi.

Buluş, Nature Geoscience’da 17 Ağustos tarihinde yayınlanmıştı.

Kaynak: http://www.theepochtimes.com/

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.