Bingöl Milletvekili Baluken: BDP’li Belediyelerin Çabaları Görmezden Gelindi

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken: “Polis taşlamak, asker taşlamak, molotof atmak için anında organize olanlar diyerek belediyelerimize bakış açısını sergileyen Başbakan’ın, medyadaki ırkçı, ayrımcı yaklaşımlardan hiçbir farklı yoktur.”

Depremden sonra devletin yapması gereken en temel hizmetlerde dahi ciddi ve ölümcül yetersizlikler yaşandığını ifade eden Baluken şöyle konuştu: “Erciş, Van merkez ve köylerde yıkılan binaların enkazlarının henüz yüzde 50’si bile kaldırılamamıştır. Molozlar altında günlerce kurtarılmayı bekleyen insanlarımızın hayata mucizevi tutunuşları da hükümetin ve devletin ciddi ihmalleri nedeniyle an be an tükenmektedir. Halen yüzlerce insanımız enkaz yığınları arasında kendilerine ulaşılmasını beklemektedir.”

Hükümetin yaptığı çadır yardımlarının ihtiyacı karşılamaktan çok, kamuoyunda oluşan tepkiyi azaltmak için bir yanıltma girişimi olduğunu söyleyen Baluken, “Her ne kadar hükümet, çadırların ulaşamadığı yer kalmadığını iddia etse de gerçeğin böyle olmadığı gün gibi ortadadır. Hükümetin çadır sorunu bitti demesinin formülünü 100 aileye en az 2 çadır şeklinde özetleyebiliriz. Ancak bölgenin demografik yapısı dikkate alındığında barınma sorununu giderecek gerçek formülün, bir aileye en az iki çadır temini olduğu açıktır” dedi.

Başta Van valisi olmak üzere devlet yetkililerinin BDP’li yerel yönetimlere karşı ayrımcı politik tavır takındığını iddia eden Baluken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet yetkililerinin takındığı ayrımcı tavır nedeniyle koordinasyon tam olarak sağlanamamıştır. Devletin ortaya koyduğu yetersizlikleri kapatmak için bölgedeki tüm yerel yönetimlerimizle halkımıza ulaşmaya çalıştık. Devletin giremediği köyler dahil olmak üzere tüm yerleşim yerlerine ulaşma çabası içinde olduk. Felaketin yaşandığı ilk andan itibaren depremzedeler için 55 belediye tarafından 43 tır, 258 kamyon, 23 kamyonet, 16 iş makinesi, toplu taşıma aracı, kurtarma araçları ve yüzlerce sağlık personeli gönderildi. Ayrıca 9 bin kişiye aş imkanı verecek seyyar mutfak sağlık ekibi ve ambulans da gönderildi.”

Başbakan’ın deprem sonrasında yaptığı açıklamayı da eleştiren Baluken, “Yaptığımız yardımları açıklamayı etik görmüyoruz ancak Başbakan’ın bugün yaptığı açıklama belediyelerimizin tüm çabalarını görmezden gelerek, hiçe sayarak hedef haline getirmesini kabul etmiyoruz. Başbakan hem suçlu hem de güçlü rolü oynamaya çalışmaktadır. ‘Bölgedeki malum belediyeler’ diyerek mensubu olduğumuz partinin adını bile ağzına almayacak düzeyde kin ve nefretle yapılan açıklamaya cevaben BDP’li belediyelerimizin yaptığı yardımları açıklamayı uygun gördük” dedi.

Dayanışma duygusu içinde olan tüm halka ve kurumlara teşekkür eden İdris Baluken, şunları söyledi: “Bu büyük afetten, acıdan kurtuluş yolunu ırkçı anlayışlar değil, tüm ülkede halkımızın ortaya koyduğu kardeşçe dayanışmacı duygunun olduğuna inanıyoruz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.