Binlerce İşten Çıkarılan Banka Çalışanı Pekin’de Protesto Gösterisi Yaptı

Police_buses_Beijing_bank_protest-676x450Çin’in dört ana bankasının binlerce eski işçisi 21 Ekim’de Pekin’de bankalardan eski işlerini geri almak ve kendilerine hakları olan tazminatların ödenmesi için talepte bulundu.

Devlete ait olan Çin Ticaret ve Ekonomi Bankası’nın (ICBC) Pekin’deki merkezinde yapılan protesto ise geniş güvenlik önlemleri ve polis gücü ile karşılaştı.

Hebei eyaletinden işine son verilmiş olan Wu Lijuan bir Epoch Times muhabiri ile gözyaşları içerisinde yaptığı telefon konuşmasında; “Bu sabah alana 7:30 sularında girmeye çalıştık ama yetkililer hazırlıklıydılar ve banka, polisler ve polis araçları ile çevrelenmişti.” dedi.

Ayrıca 20 büyük otobüs ve binin üzerinde polis, sivil polis ve güvenlik görevlisinin kendilerini beklediğini söyleyen Wu Lijuan kendileri bir araya gelmeden önce polislerin etrafta koşuşturmaya başladığını ve insanları otobüse bindirdiklerini ve onları Jiujingzhuang’a götürdüklerini söyledi. Yasadışı tutuklamaları da kastederek götürülen kimse ile iletişim kuramadıklarını ifade etti.

Wu Lijuan sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık on bin protestocu sayısına ulaştık. Zhongnanhai’de [Komünist Parti’nin ve merkezi hükümetin merkezlerinin bulunduğu yer] protestomuzu gerçekleştirdik ama güvenlik orada oldukça sıkıydı. Otoriteler protestolardan korktu bu yüzden güvenliği Tiananmen Meydanı’nda da arttırdılar.”

Wu Lijuan, sabah saatlerinde Jiujingzhuang’a götürülen arasında bulunan yaklaşık  2,000 kişinin eski ICBC çalışanı olduğunu, 1.000 kişinin Çin İmar Bankası ve yaklaşık 1.000 kişinin de Çin Ziraat Bankası çalışanları olduğunu söyledi.

Jiujingzhuang ile cep telefonu iletişimi ise öğleden sonra geç saatlere kadar kesikti.

Bu işten çıkarılan banka çalışanları tarafında yapılan ilk protesto gösterisi değil. Temmuz ayında, yaşları 40 ve üstü olan yaklaşık 3.000 kişi işten çıkarılmalarını ve yetersiz kıdem tazminatlarını protesto etmek için toplandılar ama şikayetlerinin yeterli karşılığı bulmadığını düşündüler.

Çin bankaları son yıllarda küçülme uygulamaları yüzünden yaklaşık 600.000 çalışanı işten çıkardı. İşten çıkarılanların şikayetleri ise bankaların yasal uygulamaları takip etmediği ve pek çok yaşlı insanı zor koşullarla karşı karşıya bıraktığı görüşünde

İşten çıkarılan başka bir çalışan olan Liu Yanxiang ise yasal haklarına işaret etmek ve uygun tazminatları almak için bankaların üzerindeki baskılara devam edeceklerini  söyledi. Kendisi verilen ağır karşılığın çıkmazı daha da körükleyeceğini ifade etti.

Liu Yanxiang sözlerine şöyle devam etti; “Eski işçilerin büyük çoğunluğu çok zor mali koşullar altında çalışıyorlar. Biz yaşlıyız, hiçbir gelirimiz yok ve hiçbir sağlık güvencemiz de yok. Pek çoğumuz bu durumdan mustaribiz ve yetkililere verdiğimiz dilekçeler de göz ardı edildi. Bu da aramızdaki çatışmayı daha da kötü bir hale getiriyor. Şu anda, bankaların ileri gelenleri bizimle görüşmek ya da konuşmak istemiyorlar. Yıllar boyunca ihtiyaçlarımızı göz ardı ettiler, biz de bu yüzden çaresiz bir durumdayız.”

Liu Yanxiang, dört ana bankanın işten çıkarma süreçlerindeki yasa dışılığı gösteren gizli dökümanlar olduğunu da söyledi. İddialara göre, banka başmüdürlüğü şubelere küçülme yönünde talimatlar gönderdi ve şube müdürlerine işten çıkarılan her bir kişiye 50.000 yuan ödenmesini ön gördü. Liu Yanxiang, böyle yaparak resmi politikaların görmezden gelindiğini ve işçilerin hiçbir yasal temele dayanmadan işten çıkarıldıklarını söyledi.

Eski işçilere göre bankalar – Çin Ticaret ve Ekonomi Bankası (ICBC), Çin Ziraat Bankası (ABC), Çin İmar Bankası (CCB) ve Çin Bankası (BOC) – işçileri toptan bir kıdem tazminatı almaya zorladılar. Kıdem tazminatı 50.000 ile 60.000 yuan (8,140$ – 9,769$) arasında değişirken yıllık emekli maaşı 2.500 yuan (407$) civarında.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.